niedziela, 22 marca 2015

Cmentarzysko w Piórkowie - krótka relacja z wycieczki


Cmentarzysko w Piórkowie odwiedziłem po raz pierwszy bodajże w 2004 roku. Od tego czasu odwiedzam je systematycznie co parę lat i widzę jak powoli, z roku na rok ulega degradacji. Oryginalna architektura grobowa kilkunastu przebadanych na cmentarzysku kurhanów rozsypuje się i zarasta coraz gęstszym lasem. O żółtym piasku wypełniającym niegdyś calce odkrytych obiektów dawno już zapomniano. Po najciekawszym, wyjątkowym na skalę europejską - kurhanie VIII pozostała jedynie owalna obstawa. A przecież to stanowisko archeologiczne może stanowić wyjątkową w regionie, dorównującą Odrom i Węsiorom, atrakcję turystyki historycznej. Jeśli mogę o coś prosić - jeździjcie do Piórkowa, pytajcie w Braniewie, w Leśnictwie Książki, w Nadleśnictwie Zaporowo o historię tego miejsca, o to co tam było i dlaczego jest tak niewidoczne i zaniedbane? Może ktoś dostrzeże w końcu unikalną wartość tego miejsca.

Bogdan Radzicki


sobota, 21 marca 2015

Jesteśmy zaangażowani - "W klimacie niepewności"


Jesteśmy zaangażowani... i dyskutujemy. Część z tych dyskusji upowszechniania jest w mediach. Przykładem niech będzie wywiad z dr Ewą Gładkowską, zamieszczony w Gazecie Olsztyńskiej (20 marca 2015 r.).

(red.)

piątek, 20 marca 2015

Inkubator Kreatywności - wiosna 2015


Przed kilkoma godzinami ukazało się  najnowsze wydanie e-magazynu Inkubator Kreatywności - wiosna 2015. Dużo lokalnego rękodzieła. Jest i wzmianka o kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Link do publikacji: http://issuu.com/inkubatorkreatywnosci/docs/dokument1-_nowy

Miłej lektury
Magda Markiewicz




niedziela, 15 marca 2015

Nasz udział w klastrze Archipelagi Kultury

(Moment podpisywania porozumienia o powołaniu klastra, 13 marca 2015 r.
Fot. Bartosz Cudnoch)
W piątek 13. marca 2015 r., w siedzibie Gazety Olsztyńskiej, podpisaliśmy umowę partnerską w sprawie powołania klastra pod nazwą Archipelagi Kultury. To kolejny krok finalizujący wielotygodniowe przygotowania i działania.

Koordynacją działań Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym w zakresie naszego udziału w Klastrze i przygotowywania propozycji do wspólnych działań zajmować się będzie z naszej strony dr Ewa Gładkowska. Prosimy z pomysłami kierować się do dr. E. Gładkowskiej.

czytaj też:



St. Czachorowski

(Fot. Bartosz Cudnoch)
(Dr Ewa Gładkowska - pierwsza z lewej, fot. Andrzej Marcinkiewicz)

piątek, 13 marca 2015

Krótka relacja z wizyty gości z Francji

(Na spotkaniu u prof. dr hab. Jerzego Jaroszewskiego, prorektora ds. nauki. Fot. S. Czachorowski)
Z kilkudniową wizytą była m.in. u nas (bo goście z Francji mieli kilka spotkań z rożnymi instytucjami i organizacjami w Olsztynie oraz Nidzicy) delegacja z The Association France-Pologne de l’Indre w składzie, Co-Président Bernard Moreau i Anne-Marie Szlawski-Reignoux oraz Lucienne Moreau. Wspominaliśmy i omawialiśmy możliwości dalszej współpracy, wymiany studentów, wizyty studyjne itd. Nasi goście spotkali się z władzami uniwersytetu, pracownikami naukowymi oraz z naszymi interesariuszami. 

St.Cz.
(fot. S. Czachorowski)

(fot. S. Czachorowski)

sobota, 7 marca 2015

Goście z Francji



W dniu 12.03 2015 roku gościmy delegację z The Association France-Pologne de l’Indre w składzie, Co-Président Bernard Moreau i Anne-Marie Szlawski-Reignoux oraz Lucienne Moreau. W tym dniu o godzinie 15.00 planujemy robocze spotkanie związane z możliwościami podjęcia dalszej współpracy pomiędzy stowarzyszeniem, miastem Chateraux oraz przedstawicielami zarówno środowiska akademickiego Olsztyna, jak i szeroko pojętego sektora przedsiębiorczego.

Członków Rady oraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Spotkanie ma charakter otwarty. Miejsce: Sala Posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego, Centrum Nauk Humanistycznych, ul. K. Obitza 1.

Z poważaniem
Dyrektor Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w Olsztynie
Dr hab. Stanisław Czachorowski



Ażurowe pisanki i zagrody edukacyjne


Ogrody Markiewicz oraz Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie zaprezentują się podczas seminarium dot. zagród edukacyjnych w W-MODR już 25 marca 2015 r.. Pokaz "Ażurowe pisanki" w wykonaniu zagród edukacyjnych z Marcinkowa.

czwartek, 5 marca 2015

III Jarmark Morąski

Starosta Ostródzki
Burmistrz Morąga 
Stowarzyszenie „Salla” 
Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Nieodkrytych Tajemnic” 
Zapraszają wystawców na: 
 III JARMARK MORĄSKI 
który odbędzie się pod hasłem: 
„Promocja Produktu Lokalnego” 
Zapraszamy wytwórców wyrobów użytkowych, artystycznych, naturalnych artykułów spożywczych, osoby handlujące artykułami kolekcjonerskimi i antykami oraz podmioty świadczące usługi w branży turystycznej, do wzięcia udziału w III Jarmarku Morąskim, który odbędzie się 15 sierpnia 2015 roku w Parku Miejskim. Udział w Jarmarku jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr tel 605 168 769, lub adres e-mail: salla-osada@wp.pl

Mariusz Dziubiński

Niżej zdjęcia z ubiegłorocznego Jarmarku







środa, 4 marca 2015

SEMINARIUM ,,NAJLEPSZE PRZYKŁADY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ B+R W FIRMACH’’,

Szanowni Państwo

Mam przyjemność zaprosić na SEMINARIUM ,,NAJLEPSZE PRZYKŁADY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ B+R W FIRMACH’’, upowszechniające rezultaty staży, które odbędzie się 19 marca br. (czwartek) w Centrum Edukacji Technologicznej „Stara Kotłownia”, ul. Prawocheńskiego 9, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, w godzinach: 10.00-14.00.

Seminarium kierujemy do firm reprezentujących strategiczne branże województwa, uczestników projektu, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, ośrodków B+R oraz jednostek otoczenia biznesu. Celem seminarium jest upowszechnienie rezultatów staży zrealizowanych przez naukowców w regionalnych przedsiębiorstwach, w ramach których wypracowane zostały propozycje innowacyjnych rozwiązań dot. czterech kluczowych branż regionu tj. żywność, turystyka, ICT oraz meblarstwo. Zwieńczeniem seminarium będzie przyznanie nagród dla autorów wyróżnionych rozwiązań innowacyjnych. Program wydarzenia został uzupełniony o tematy dotyczące możliwości wsparcia przedsiębiorców w ramach RPO Warmia Mazury Nowej Perspektywy Finansowej 2014-2020 oraz o ofertę usług dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 Szczegółowy program seminarium i formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest niżej oraz do pobrania na stronie www.uwm.edu.pl/ciitt. Informacji na temat konferencji udzielają pracownice Centrum Innowacji i Transferu Technologii pani Edyta Szacherska – tel. 89 523 38 00 oraz pani Ewa Kłos – tel. 089 523 41 60. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w seminarium.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Siwkiewicz 
Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

SEMINARIUM NAJLEPSZE PRZYKŁADY INNOWACYJNYCH ROZWIĄZAŃ B+R W FIRMACH 
upowszechniające rezultaty projektu 
,,REGIONALNY TRANSFER WIEDZY Z NAUKI DO BIZNESU – staże i szkolenia praktyczne naukowców w przedsiębiorstwach WARMII i MAZUR’’ 
 Olsztyn, 19 marca 2015 r. 
 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 
Centrum Edukacji Technologicznej ,,Stara Kotłownia’’ (Olsztyn, ul. Prawocheńskiego 9) 


  • 09:45-10.00 rejestracja uczestników 
  • 10:00-10:10 otwarcie seminarium przez prof. dr hab. Ryszarda J. Góreckiego – Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 
  • 10:10-10:20 powitanie uczestników przez Pana Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 
  • 10:20-10:30  wystąpienie prof. dr hab. Jerzego Jaroszewskiego – Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 
  • 10:30:10:50 Wsparcie przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020– Dorota Kopeć – Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie 
  • 11:50-11:10 Oferta usług dla małych i średnich przedsiębiorstw świadczonych przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie – Katarzyna Maria Bartnik WMARR w Olsztynie 
  • 11:10-12:00 Prezentacja par naukowców i przedstawicieli firm nagrodzonych za najlepsze innowacyjne rozwiązania 
  • 12:00 -12:15 przerwa kawowa 
  • 12:15 -13:30 Prezentacja par naukowców i przedstawicieli firm nagrodzonych za najlepsze innowacyjne rozwiązania 
  • 13.30-14:00 wręczenie nagród wyróżnionym 
  • 14:00-14:30 lunch 
Konferencja pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

poniedziałek, 2 marca 2015

Dzień Żołnierzy Wyklętych organizowany przez studentów Wydziału Humanistycznego

Dzień Żołnierzy Wyklętych organizowany przez studentów Wydziału Humanistycznego


Spotkanie odbędzie się 3.03.2015 roku w sali nr 37 o godz. 16.45. Zaproszeni goście to

  • p. Wanda Fiedorowicz, która była wraz z rodziną została zesłana na Syberię. 
  • p. Aleksandra Greune, której matka miała w Olsztynie punkt łączności, w którym ukrywali się m.in. Łupaszko i Inka na krótko przed jej schwytaniem, 
  • p. Waldemar Brenda, naczelnik IPN Olsztyn, który napisał pracę doktorancką nt. organizacji niepodległościowych na naszych terenach. 
Po wypowiedziach uczestników będzie można zadać gościom pytania i osobiście porozmawiać z uczestnikami.

Sara Orzechowska 
studentka Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UWM w olsztynie