poniedziałek, 28 września 2015

Malowane kamienie w Wójtowie


W ramach poprawy estetyki wsi zakupiono gazony z funduszu sołeckiego, a z pozyskanych funduszy przez Stowarzyszenie "Wspólne Wojtowo" zakupiono kwiaty i krzaczki do donic. Prace wykonały członkinie Stowarzyszenia. Użyto kamienie malowane przez mieszkańców Wójtowa, na warsztatach zorganizowanych w trakcie Turnieju Siatkówki 2015. Dziękujemy. Równocześnie prosimy mieszkańców najbliżej mieszkających o podlewanie.

więcej zdjęć na FB

B.J.







niedziela, 27 września 2015

Święto pieczonego ziemniaka



ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA czyli kulinarno-taneczne spotkanie w Uroczysku Deresze. Uroczysko Deresze w Giławach koło Olsztyna zaprasza na imprezę z ziemniakiem w roli głównej. Proponujemy Smakowite dania kartoflane ( babki, kiszki, zapiekanki itp.) Tańce przy ognisku (jak pozwoli pogoda) lub kominku – elementy folkowe w stroju mile widziane. Spacery po pięknej okolicy - lasy, liczne jeziora, trasy rowerowe, biegowe, z kijkami.  Masaże relaksacyjne - odprężenie i wyciszenie.

Rezerwacja – 100 zł/os (konto do wpłat indywidualnych , http://www.deresze.pl/kontakt.html ) Kontakt: Katarzyna : 507 295 844; Beata: 881 253 267 www.deresze.pl , mail : info@deresze.pl

Uroczysko Deresze

sobota, 26 września 2015

Przystanek w Marcinkowie...pomalowany!



W sobotę 26. września 2015 r. grupa wolontariuszy z Marcinkowa postanowiła odrestaurować zniszczony przystanek znajdujący się w centrum wsi. Wcześniej przystanek był obskurny, popisany wulgaryzmami i zdewastowany, co było niechlubną wizytówką tej miejscowości. Mieszkańcy postanowili to zmienić i pomalowali przystanek w tradycyjne wzory mazurskie. Po bokach wiaty widnieją wzory zaczerpnięte z malowideł, jakie znajdowały się dawniej na drzwiczkach szaf mazurskich (szkice udostępnione przez Mazurską Izbę Regionalną w Marcinkowie); wnętrze przystanku stanowi charakterystyczne logo Ekomuzeum Marcinkowo, dodatkowo ozdobione motywami regionalnymi. Mamy nadzieję, iż nasz kolorowy przystanek będzie inspiracją dla innych miejscowości.

I oto mamy piękny mazurski przystanek w naszym Marcinkowie. Oby przetrwał jak najdłużej. Główny artysta: Ania Wojszel, która zaprojektowała malowidła i przygotowała szablony. Wolontariusze, którzy z wielką pasją oddawali się sztuce : Paula Borys, Agata Dziczek, Justyna Szok, Kalina i Amelia Biedka, Karolina Markiewicz oraz sprawca zamieszania i ( moja skromna osoba). Pamiętaliśmy również o owadach. Jest ważka i motyl.  Dziękujemy również za przygotowanie tła pod malunki, wspaniale ciasto oraz drabiny. Dziękujemy Sołtysie za wsparcie naszego pomysłu.

Magdalena Markiewicz


(Anna Wojszel przy pracy)



Nie każdy będzie orłem czyli warto posadzić lilaki, zwane u nas bzami

(Mazurskie bzy. Fot. Ryszard Bogucki)
Nie każdy będzie orłem, ale każdy może mieć swojego słowika, czyli o tym, że warto posadzić lilaki, zwane u nas bzami!

Świat jest już tak poukładany, że nie każdy z nas będzie orłem, ale za to każdy, no prawie każdy, może mieć swojego słowika! Prawie każdy, bo szczęściu trzeba pomóc, i bez własnych bzów się nie obędzie! Na swojego słowika w tych bzach (bo słowiki bzy uwielbiają) będziemy musieli wprawdzie trochę poczekać, bo bez nie rośnie zbyt szybko, fajne jest jednak to, że czas oczekiwania już za kilka lat umili Wam piękny widok i upojny zapach bzowych kwiatów.

 Lilaki, bo tak naprawdę nazywają się rośliny, zwane przez większość z nas bzami* to zazwyczaj wysokie krzewy, rzadziej niewielkie drzewa do 3–4 metrów wysokości. Niegdyś były one na Mazurach i Warmii wszechobecne, rosły niemal przy każdym obejściu, upiększając je, a często odwracając uwagę od biednej szpetoty. Są długowieczne, rzadko przemarzają, nie mają wielkich wymagań co do gleby i stanowiska (ich zaletą jest to, że może rosnąć nawet w cieniu) i są proste w uprawie!

Jesień to znakomita pora na ich sadzenie, choć przyjmą się i te sadzone wiosną czy latem. Najprostszym sposobem rozmnażania jest wykopanie pędów rosnących obok rośliny macierzystej. I z tym nie ma specjalnego problemu, bo w wielu miejscach Mazur i Warmii bzy rosną gromadnie koło „spalonek”, wzdłuż dawnych miedz i w przydrożnych rowach. Sadzimy je wykopując w ziemi dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonki. Do tak przygotowanego otworu wkładamy sadzonkę i zasypujemy ją ziemią, dobrze ją uciskamy i podlewamy. W przypadku sadzenia bzów jesienią warto u podstawy pędu naziemnego uformować kopczyk.

Namawiam Was do nasadzeń bzów. Na pewno znajdzie jakiś kąt w ogrodzie lub za ogrodzeniem, a nawet przed swoim blokiem, by posadzić ich kępę. Ja zrobiłem to już kilka lat temu, nasze bzy mają już półtora metra wysokości i kwitną. Liczymy, iż doczekamy się w nich kiedyś własnych słowików. Może i Wam się uda? Niech po malwach przyjdzie czas na sadzenie bzów! Podobają się Wam malwy, prawda? Bzy też się Wam spodobają!

Tym, którzy wzięli od nas nasiona malw i dochowali się właśnie teraz własnych z nich nasion, pozwalamy sobie przypomnieć, że zgodnie z założeniem naszej akcji z 2013 roku „Przywróćmy malwy Mazurom i Warmii”, trzeba tymi nasionami podzielić się ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, uczyńcie to teraz! Niech nasza akcja trwa dalej!

Za pomoc w propagowaniu akcji przywracania malw Mazurom i Warmii pragnę gorąco podziękować Ewelinie Figurskiej (Wioska Garncarska w Kamionce k. Nidzicy) i Patrycji Mackiewicz (w 2013 r. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku), a także Małgorzacie Veith-Karbowskiej, która udzielała nam praktycznych rad, ilustrując je malwowymi dokonaniami z własnego ogródka oraz wszystkim tymi, którzy rozdawali nasiona malw w swoich księgarniach, sklepach, muzeach i restauracjach! Bez Eweliny i Patrycji nie mielibyśmy aż tylu nasion, bez Małgorzaty nie uniknęlibyśmy zapewne błędów w uprawie, bez muzealników, księgarzy, właścicieli sklepów i restauratorów, a także dziennikarzy, nie dotarlibyśmy na pewno do aż tak wielkiej grupy osób. Wszyscy zrobiliście kawał wspanialej roboty! Jeszcze raz Wam za to bardzo dziękuję.

Dzielmy się więc malwami i sadźmy bzy. Mazury i Warmia, miejsce w którym przyszło nam żyć, na pewno będą przez takie nasze działania jeszcze piękniejsze. Prosimy regionalne stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje, inne organizacje społeczne oraz wszelkich ludzi dobrej „bzowej” woli na Mazurach i Warmii o wsparcie naszych działań.

Waldemar Mierzwa 

* W Polsce posługujemy się nazwą bez mając na myśli lilaka. Bez należy do rodziny bzowatych, lilak do oliwkowatych. W stanie dzikim najwięcej rośnie go na Bałkanach, do Europy sprowadzony został z Turcji, stąd nazwa - lilak turecki. Początkowo występował tylko w ogrodach najbogatszych, rozpowszechnił się dopiero w XVI w., kiedy to we Francji zaczęto masowo produkować jego odmiany szlachetne. 

niedziela, 20 września 2015

Wspólna Europa = Wspólna Kultura?

Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach zaprasza na Konferencję naukową: "Wspólna Europa = Wspólna Kultura?" 23 października 2015, godz. 12:00 w gorlickim Dworze Karwacjanów.

 Myśl przewodnią planowanej konferencji wyznaczają zmiany jakie dokonują się w polityce kulturalnej krajów UE, w szczególności tendencje ku standaryzacji a także swoistej redefinicji czynności wytworów kultury, tym samym działalności instytucji takich jak muzea, galerie, etc. Szczególną uwagę zwracają projekty przewidujące preferencje w sposobie finansowania form konceptualnych dających się przenosić i eksponować w formie elektronicznej w odróżnieniu od tradycyjnych „materialnych” artefaktów rzeźby czy malarstwa. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Gorlicach pod patronatem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na Konferencję "Wspólna Europa = wspólna kultura?".

Miejsce konferencji: Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” ul. Wróblewskiego 10a, 38-300 Gorlice Termin konferencji: 23.10.2015 (piątek), rozpoczęcie godz. 12:00.  Opłata konferencyjna wynosi 50 PLN.  Wpłaty prosimy dokonać na konto nr 91 1240 5110 1111 0010 1601 9011 tytułem „opłata za konferencję”, w terminie do 15.10.2015.

Szczegółowe informacje: Mgr Paweł Nowicki e-mail: aureliano3@interia.pl tel. 600 43 88 36
Do pobrania: Karta Zgłoszeniowa http://www.muzeum.gorlice.pl/wydarzenia-kulturalne/art/-53 

Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów instytucja kultury Województwa Małopolskiego ul. Wróblewskiego 10a, 38-300 Gorlice tel.: +48 18 353 56 18 | fax.: +48 18 353 56 01 www.muzeum.gorlice.pl

środa, 16 września 2015

Spór lata z jesienia (koncert)



KONCERT SPÓR LATA Z JESIENIĄ koncert na głos i syntezatory inspirowany muzyką Vivaldiego Elżbieta Mierzyńska – teksty i wokal Andrzej „Andymian” Mierzyński – muzyka.

22 września Kamienica Naujacka MOK, Olsztyn godz. 18.00.

Na koncercie będzie przedstawiony fragment projektu pt. " Taniec jest wszędzie" (zdjęcia: Anna Wojszel). Autorzy zdjęć do koncertu: Henryk Cirut, Olsztyn (lato w plenerach Warmii), Anna Wojszel, Wipsowo (figury taneczne na ulicach i dachach Olsztyna, fragment projektu "Taniec jest wszędzie") i przyjaciele z Chicago: Paweł Szubzda (Chicago oraz jesienny ogród i las), Justyna Sykała-Zięba (impresja na temat jabłek i liści), Stanisław Kubicz (niebo, rośliny, rzeźby parkowe). Do zdjęć pozowali: Joanna Graczyk,   Rozalia Wojszel,  Agata Hoffmann,  Anastazja Lenda,  Teatr Nieskromny Studio Animacji Ruchowej „Rytm” , Magdalena Faszcza.

 Czas łączny - 60 minut. Całość jest materiałem premierowym. Na kompozycję Lato składa się 12 epizodów muzycznych z tekstem, złączonych w spójną całość. Zamyka i otwiera ją cytat muzyki Vivaldiego. Kompozycje do Lata otwiera tekst "Fruwam - bo lato w pełni". Dalsza część utworów jest rozwinięciem tego urlopowego stanu poczucia wolności i swobody, stąd potem puenta rozwinięta w tekście "Nie szukam pieprzu, nie szukam soli - ja sobie leżę. Nie biegnę z wami na łeb na szyję - ja sobie leżę...." Na kompozycje Jesień składa się także 12 epizodów muzycznych z tekstem i także otwiera i zamyka ją cytat muzyki Vivaldiego. Kompozycje do Jesieni są komentarzem od lirycznego po dość ostry na temat życia, w które wnika manipulacja, oszustwa, pogarda, a także GMO. Jesień jest dumna, nie zamierza przepraszać, że wycisza lato. Koncert kończy stwierdzeniem : "A potem przyjdą święta zimowe i zaczniemy wszystko od początku".

AW

niedziela, 13 września 2015

Cultural and Natural Heritage - Between Theory and Practice


Cultural and Natural Heritage - Between Theory and Practice. Material Dimension 
The First International Conference 
21-22.09.2015 
Olsztyn, Castle, Museum of Warmia and Masuria 

Monday 21/09/2015 
 12.00 - 12.20 Opening of the conference

  • Jerzy Jaroszewski, Vice-Rector of the University of Warmia and Mazury in Olsztyn/Prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 
  • Elżbieta Jelińska, Head of the Museum of Warmia and Masuria/Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur 
  • Grzegorz Drozdowski, Head of Departament of Environmental Protection in Marshal Office of Warmia and Mazury/Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Warmii i Mazur 
  •  Stanisław Czachorowski, Centre for Research on Cultural and Natural Heritage /Centrum Badań nad Dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, UWM w Olsztynie 

 12.20 - 13.20
 Session I Regional Natural Park of Brenne - Cultural and Natural Heritage

  •  Architecture and the Environment, Dany Chiappero, Head of the group "Heritage - Landscapes and Urbanism", Regional Natural Park of Brenne/ Parc Naturel Régional de la Brenne
  • Management of Cultural and Natural Heritage, Renaud Benarrous, Regional Natural Park of Brenne .Parc Naturel Régional de la Brenne
  • Brenne Park and Biodiversity Awareness, Sandra Ferraroli, Head of the group "Nature", Regional Natural Park of Brenne /Parc Naturel Régional de la Brenne 

13.20 - 13.40 Coffee break
13.40 - 14.40
Session II Warmia and Mazury - atural heritage

  •  Nature of Warmia and Mazury/ Przyroda Warmii i Mazur, Joanna Sienkiewicz, Regional Directorate of State Forests in Olsztyn/ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie 
  • Protection of Valuable Natural Resources in Landscape Parks of Pomerania, Kujawy, Warmia and Mazury against Excessive and Uncontrolled Tourists’ Pressure, Jolanta Piotrowska, Head of the Foundation for the Preservation of the Great Mazury Lakes/ Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich
  • The Research Profile of the Department of Environmental Management and Agriculture, University of Warmia and Mazury, Krzysztof Młynarczyk, Dean of the Department of Environmental Management and Agriculture, University of Warmia and Mazury/Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, UWM w Olsztynie 

15.00 - 15.45 Lunch
15.45 - 16.25
 Session III Warmia and Mazury - Cultural Heritage

  • Dissonant Heritage – the Case of Warmia and Mazury, Ewa Gładkowska, University of Warmia and Mazury in Olsztyn/Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 
  • Cittaslow Barczewo - Activities for Preservation of Cultural Heritage, Lech Jan Nitkowski, the Mayor of City Barczewo/ Burmistrz Miasta Barczewo 1
6.25 - 16.45 – Coffee break
16.45 – 18.00 Summary and discussion about future cooperation
18.00 – Castle Sightseeing
19.00 – Dinner
Thursday 22/09/2015 
10.00 – 11.20
 Session IV Associations and Cultural and Natural Heritage

  • Evolution of Association, Bernard Moreau, Anne-Marie Szlawski,, Lucienne Moreau, France-Poland Association of Indre/Association France-Pologne de L’Indre, 
  • Cultural Heritage and Regional Identity. Case Study, B. Radzicki, M. Śliwa, Scientific Society ‘Pruthenia’, University of Warmia and Mazury in Olsztyn/ Towarzystwo Naukowe Prutheni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. 
  • The Role of Rural Schools in Preserving of Intangible Heritage Agnieszka Cejmer, Association for the Children Education and Rural Development ‘GATE’ from Lamkowo/Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich WROTA z Lamkowa 
  • Hortitherapy without Secrets. Nature and Psychology against Diabetes, Zofia Wojciechowska, Institute of Horticultural Therapy, Gardens of Health/ Instytut Hortiterapii, Ogrody Zdrowia 

 11.20 -11.40 Coffee break
11.40 -12.40 Summary and discussion about future cooperation
13.00 Lunch The exhibition of the local products by Group Wimlandia takes place during the conference.

Organizers:

  • Centre for Research on Cultural and Natural Heritage, University of Warmia and Mazury in Olsztyn, 
  • Marshal Office of Warmia nad Mazury 
  • Museum of Warmia and Masuria 
  •  Regional Directorate of State Forests in Olsztyn 
  • The Association France-Pologne de l'Indre 
  • Faculty of Biology and Biotechnology, University of Warmia and Mazury in Olsztyn 
  • Institute of Philosophy, University of Warmia and Mazury in Olsztyn 
  • Scientific Society “Pruthenia” 


Media Patronage: Gazeta Olsztyńska

czwartek, 10 września 2015

Rozpoczął się dodatkowy, jesienny nabór na studia


Przypominamy, że dzisiaj zaczął się jesienny nabór na studia. Zachęcamy do kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, w tym w bezpłatnej wersji dla pracujących. Na studia nigdy nie jest za późno.

środa, 9 września 2015

Targi Chłopskie w skansenie w Olsztynku


Zapach wiejskiego chleba i wędzonych wędlin, kiermasz rękodzieła, pokazy sztuki i rzemiosła oraz występy w folkowych klimatach. 19-20 września zapraszamy na XIII Targi Chłopskie.

niedziela, 6 września 2015

Cittaslow - najpiękniejszy wieniec dożynkowy



Najpiękniejszy wieniec, prezentowany w czasie powiatowo-gminnych dożynek w Barczewie (cittaslow), był z Wipsowa. Urzekł mnie twórczym nawiązaniem do tradycji oraz współczesności. Kojarzy mi się z kołem zamachowym biogospodarki: odejście do utartych schematów, wykorzystanie dziedzictwa przeszłości, twórcze podejście do tematu. Za tą pracą stoi niebanalny i kapitał ludzki. I wysublimowany smak artystyczny!

St. Czachorowski

zobacz więcej zdjęć z Barczewa