środa, 28 grudnia 2016

Noc Biologów w Olsztynie, piatek 13-go stycznia 2017 r.

Wydział Biologii i Biotechnologii - Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie po raz szósty bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, zaplanowanej w  2017 roku na piątek 13 stycznia.

Ponad 100 propozycji: wystawy, wykłady, pokazy, laboratoria, warsztaty, wycieczki, konsultacje w formie żywej biblioteki popularnonaukowej, debaty młodych naukowców i gry terenowe trwać będą od godziny 8 rado do 23 w nocy na terenie budynków Wydziału Biologii oraz Biblioteki Głównej UWM.

Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie 29 jednostek z całej Polski: wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych a także ogrodów botanicznych. Jest to akcja popularyzująca wiedzę biologiczną i nawiązująca do edukacji pozaformalnej. Impreza naukowa, kierowana jest zarówno do dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej jak i do nauczycieli oraz osób dorosłych z miasta Olsztyna, regionu (województwa warmińsko-mazurskiego) jak i do powiatów z północnego Mazowsza.

W 2017 roku w Nocy Biologów czynnie uczestniczyć będą także ze swoimi pokazami m.in. Nadleśnictwo Olsztynek oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Noc Biologów ma na celu budowanie kapitału naukowego wśród mieszkańców Warmii i Mazur i przekazanie wiedzy przyrodniczej oraz wyników prowadzonych na UWM badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię. Ważnym elementem jest budowanie kapitału naukowego u młodzieży m.in. poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami.

W roku 2017 chcemy położyć nacisk na biogospodarkę w szerokim sensie, w tym na usługi ekosystemowe w tym skutki zmiana klimatu, różne formy terapii z wykorzystaniem metod biologicznych oraz wykorzystanie wyników nauki w gospodarce.

Jednym z celów akcji jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2016 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje, bezpośrednie spotkania z naukowcami i zwiedzanie laboratoriów oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe) i nie malejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego oraz budowanie kapitału naukowego w nowym pokoleniu.

Poprzez Noc Biologów 2017 chcemy zapoznać społeczeństwo regionu z pracą badawczą, specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym a także z osiągnięciami naukowymi wydziałów przyrodniczych UWM, głównie Wydziału Biologii i Biotechnologii. Noc Biologów traktujemy jako element społecznej misji Uniwersytetu.

Chcemy wzbudzać ciekawość oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej w celu kształtowania poglądów, pozwalających na zrozumienie prawidłowości funkcjonowania przyrody oraz na niedestrukcyjne obcowanie ze światem żywym (biologicznym). Zamierzamy poprzez działania realizowane w czasie Nocy Biologów budować kapitał naukowy poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami i laboratoriami.

Już w najbliższych dniach, na niniejszym blogu będziemy przestawiali poszczególne elementy programu. Pojawi się trochę nowości, np żywa biblioteka popularnonaukowa oraz gra terenowa.

Stanisław Czachorowski

więcej o Nocy Biologów 2017



Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta

"Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta " 

Spotkanie będzie realizowane w Giżycku w dniu 27 stycznia g. 17.00 w formule otwartej nawiązującej do kawiarni naukowej Collegium Copernicanum. W programie: pierwsza prezentacja stroju ządźborskiego gbura (daw. str. niem. nazwa. gospodarza), jest to replika męskiego ubioru osadzona w czasoprzestrzeni podjętych badań XVII- XVIII/XIX w.


Replika została wykonana w warsztacie rękodzielniczym rzemiosł dawnych. Prace rekonstrukcyjne prowadziła Anna Bałdyga dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Tkanina utkana przez Mistrzynię Annę Bałdygę na krosnach z przędzy wełnianej, powstałe w ten sposób sukno posłużyło do uszycia "mazurskich gaci" nazwa tożsama z popularnymi buksami/ portkami (dziś zwane spodniami) i tzw. żakietu męskiego czyli prostej w kroju kurty, która określano często słowem "jaka" lub "huna.

Zespół prac rekonstrukcyjnych pracujący nad strojem składa się z kliku osób: Anna Bałdyga, Zofia Wojciechowska, Zofia Ilwicka i Czesław Ilwicki Czesław. Autorką projektu i koordynatorem prac jest Stowarzyszenie Zielone Dzieci i jego prezes Zofia Wojciechowska. Instytut Hortiterapii prowadząc politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu CSR, jest firmą zaangażowaną w proces ewaluacji i wspiera dalszą realizację programu pod zbiorczą nazwą Mazury po mazursku. Jesteśmy Interesariuszem UWM i jest nam miło napisać o kolejnym przedsięwzięciu, w którym inspirujemy się naukowymi metodami badawczymi Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym  UWM w Olsztynie.

Drodzy miłośnicy Mazur - zapraszamy do Giżycka w dniu 27 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 w Caffe Crema na pierwszą publiczną prezentację repliki mazurskiego stroju ządźborskiego gbura. Wystąpi Theatrum Masuria im. Ernsta Wiecherta w sztuce jednoaktowej pt. "Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta". Organizatorzy: Instytut Hortiterapii i Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Księgarnia Odeon w Giżycku, Klub Przyjaciół Jerzego Helwinga i inni. Patronat medialny Program Pomost Radio Wnet i media lokalne. Współpraca merytoryczna Waldemar Majcher a wsparcie edukacyjne z zakresu tradycji Małych Ojczyzn tj.technik muzycznych mazurskiej pieśni zechciała udzielić nam red. Anna Minkiewicz-Zaremba, której audycje pt. "Raz na ludowo" w Radio Olsztyn są dla nas inspiracją do poszukiwań historii regionalnej.

W programie badawczym pt. Mazury po mazursku, który do września br. był realizowanym z funduszy FIO Działaj Lokalnie odwiedziliśmy Izby regionalne m.in. Muzeum Mazurskie W Owczarni. Efekty badań zaprezentujemy na spotkaniu, szersze informacje znajdą się niebawem w książce Teres i Dominika Sidor opisującym regionalne stroje z terenu Mazur.

Zofia Wojciechowska



wtorek, 20 grudnia 2016

Świąteczne życzenia z Francji


wtorek, 13 grudnia 2016

Koncert Ani Brody z Zespołem, związany z premierą „Thousand Lakes”


Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i MOK  zapraszają na wyjątkowy koncert Ani Brody z Zespołem, związany z premierą „Thousand Lakes” – wyjątkowej płyty pielęgnującej muzyczne tradycje Warmii i Mazur.

Ania Broda to wokalistka obdarzona niezwykłym, wyrazistym głosem, posługuje się techniką śpiewu "białego". Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka. Jeden z najoryginalniejszych głosów i jedna z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej!
Płyta „Thousand Lakes” (której premiera odbyła się 4.11.2016) to hołd złożony skarbom lokalnej muzyki tradycyjnej.

Sama Ania Broda projekt opisuje tak:
„Całe życie słyszałam, że na Warmii i Mazurach nie ma ciekawej muzyki.
Nic bardziej mylnego!
Urodziłam się w samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni, z którą od dziecka łączą mnie miliony wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z całej Polski zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam - to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić! Zaczęłam szukać i zamiast niemieckich walczyków znalazłam skarby :) Wpadłam na trop rzadkich i starodawnych w formie hymnów warmińskich. Zafascynowały mnie melodie, energia tej muzyki, jej szlachetność, dojrzałość, głębia... Są tu pieśni inspirowane zjawiskami natury. Są pieśni Morcinkowe, związane z głęboko zakorzenioną tradycją kończenia i odnawiania umów czeladniczych i gospodarskich. Są rytmy łamane, nietypowe frazy i ślady dawnej obrzędowości tych ziem. Trop dla odnalezienia funkcji muzyki w kulturze. Są dzikie i dynamiczne biwaty, szalone rytmy taneczne. Niezwykłe jest to, że jest tam kilka utworów, które pochodzą z moich rodzinnych okolic Jonkowa. Na przykład pieśń o Apolonii – świętej od bolących zębów. Niezwykłe jest to, że mogę teraz śpiewać piosenki, które kiedyś znali wszyscy.”

Wraz z Anią (śpiew, cymbały) wystąpi zespół w składzie:
Jacek Mielcarek - saksofon, klarnet, duduk
Kuba Mielcarek – kontrabas
Maciej Kierzkowski - bębny, dzwonki
Iwona Sojka - skrzypce
Mateusz Szemraj- oud, rubab

Koncert „THOUSAND LAKES” – Ania Broda z Zespołem
14 grudnia 2016, godzina: 18:00
Urząd Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1, sala 219
WSTĘP WOLNY

Szczegóły: http://tinyurl.com/zf9336h

czwartek, 8 grudnia 2016

Pilny komunikat - potrzebna pomoc



Do wszystkich znajomych bliższych i dalszych :

 "komunikat ze strony szkoły w Biskupcu: Dzisiaj w nocy w Bęsi całkowitemu zniszczeniu z powodu pożaru uległo mieszkanie. Spłonął cały dobytek. W chwili wybuchu pożaru w mieszkaniu przebywało troje dzieci. Zdążyły uciec, niestety pozostały praktycznie w tym co miały na sobie. Nic nie dało się uratować. Idą święta. Bardzo proszę o pomoc.

Potrzebne jest w zasadzie wszystko, ale najważniejsze dzisiaj są ubrania i buty: chłopiec wzrost 190 cm i rozmiar buta 46, dziewczynki: 155 cm wzrost i but nr 40, druga dziewczynka wzrost 140 cm i buty nr 35. Jeżeli ktoś zechce wspomóc to zbiórkę prowadzimy w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ul. Mickiewicza 8 ( SP nr 2 w Biskupcu).

PROSZĘ W IMIENIU POSZKODOWANYCH

Grażyna J.

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow w Biskupcu


Przedświąteczne wydarzenie wpisało się w kalendarz najpopularniejszych imprez w Biskupcu. Jarmark organizują w dużej części sami mieszkańcy, którzy wspólnie przygotowują program artystyczny oraz miejski kiermasz. Ósma edycja Warmińskiego Jarmarku Świątecznego będzie świetną okazją do wyciszenia, wzajemnego złożenia życzeń oraz zabawy. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia o godz. 14:00 na placu Wolności. W programie tegorocznego jarmarku są m.in. wspólne śpiewanie kolęd, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze ozdoby choinkowe, zabawy z Mikołajem, oraz kiermasz świątecznych przysmaków i rękodzieła. Mieszkańcy będą mogli skorzystać ze specjalnego, świątecznego studia fotograficznego, aby stworzyć wspólny kalendarz mieszkańców na rok 2017. Miasto przygotuje także pokaz rzeźbienia w lodzie, świąteczne animacje świetlne w centrum Biskupca oraz występy szczudlarzy.

więcej: http://cittaslowpolska.pl/index.php/pl/wydarzenia/97-biskupiec/535-warminski-jarmark-swiateczny-cittaslow-w-biskupcu

sobota, 3 grudnia 2016

O dzikich tulipanach i zapomnianym dziedzictwie niematerialnym

W ramach Czwartków z Humanistyką,, w dniu 15 grudnia, w części poświęconej kierunkowi dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze, zapraszam na krótki wykład dotyczący dzikich tulipanów spod Kętrzyna oraz odkrywaniu zapomnianego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Będzie takze obszerna dygresja po co humanistom wiedza przyrodnicza.

Wykład odbędzie się na Wydziale Humanistycznym, w godz. 12.35-12.55.

Stanisław Czachorowski