niedziela, 19 marca 2017

O wiatrakach Warmii i Mazur i młynarzu z daleka...




Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie mają przyjemność zaprosić na promocję książki Wiesławy Chodkowskiej oraz Moniki Sabljak-Olędzkiej pt. „O wiatrakach Warmii i Mazur oraz o młynarzu z daleka…”

Młyny wietrzne nazywane wiatrakami, niegdyś związanie integralnie z kraj-obrazem wsi, pozostawione czasowi odchodzą w zapomnienie. Po 1945 roku na terenie Warmii i Mazur ustalono istnienie 111 wiatraków. Do dziś zachowało się tylko 17, z tego 4 można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Wraz z budowlami zanika myśl techniczna, której tradycje sięgają co najmniej średniowiecza. Jest ona elementem podlegającego ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W obawie, że w ciągu najbliższych dekad wiatraki przestaną istnieć zupełnie, pragniemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych, które jeszcze zostały.

W książce pokrótce omówiono historię młynarstwa wietrznego, przedstawiono typy wiatraków: „koźlaki”, „holendry” i „paltraki”, ukazano ich obecny stan zachowania w regionie. Publikację wzbogaca relacja Stefana Niziołka, który sporą część swego dzieciństwa spędził, obserwując pracujący wiatrak.


Zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się w czwartek 23 marca 2017 r., o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie, ul. Oczapowskiego 12B (sala 116 - 1 piętro)

środa, 15 marca 2017

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - studia licencjackie i magisterskie



poniedziałek, 13 marca 2017

Pojedynek na gitary


Uwaga! Uwaga!
GITAROWY POJEDYNEK!
w niedzielę, 19-go marca, w HERBACIARNI ZEN,
powalczą na gitary:
Krzysztof "Zawias" Zawistowski i Mateusz e. Iwaszczyszyn.
Pojedynek zacznie się o godz. 18-tej
i potrwa "do pierwszej krwi"!
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SEKUNDANTEM!!! 
...wystarczy, że pojawisz się w Herbaciarni Zen (ul. Okopowa 23)
o godz. 18-tej i obejrzysz nasz pojedynek!
Wstęp wolny! stroje dowolne!

wtorek, 7 marca 2017

Przykład szkodliwej głupoty i niszczenia lokalnego dziedzictwa



Według fotopolska.eu: "Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany krzyż zbudowany w 1873 roku przez Jana Bukowczana, chałupnika rodem z Ustronia, który wówczas osiadł na tej ziemi, zakładając harbutowicką linię ustrońskiego rodu Bukowczanów. Obecny krzyż wystawiony został w 1910 roku przez spadkobierców fundatora, sprawujących również opiekę nad tym obiektem. W 2001 roku krzyż został odrestaurowany."

Lipy pewno rówieśniczki.

Lewe zdjećie  - Google2013, prawe - ja dzisiaj w drodze do roboty (3 marca 2017 r.).

A jakby jeszcze pojawiła się ekipa co pozwoli zająć się krzyżem, to będzie działka jak malowanie. Wystarczy cierpliwie poczekać.

Marek Bojda