Naszym celem jest integracja środowiska artystycznego (w tym rzemiosła regionalnego), naukowego, samorządowego i gospodarczego w zakresie rozpoznania, planowania i strategicznego zarządzania regionalnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Działania obejmują interdyscyplinarne badania naukowe, prace innowacyjne i rozwojowe oraz upowszechnianie i transfer wiedzy. Szukamy dobrej formuły i przyjaznej przestrzeni do działania.
czwartek, 8 października 2015
Mazury po mazursku
Mazury po mazursku to projekt popularyzujący i przybliżający wspólną historię regionu mazurskiego, dawnych oraz współczesnych mieszkańców. Uwypuklamy wspólne wartości kultury polskiej i niemieckiej na podstawie analizy twórczości i biografii niezwykłych Mazurów. Bliska jest nam twórczość Ernsta Wiecherta zwanego Zielonym piewcą Mazur. W naszym projekcie budujemy porozumienie między narodami utrwalając napotkane obrazy z życia miast i wsi regionu. Autorzy podjęli z pasji zadania badawcze, zastanawiając się nad wymiarem codziennego życia mieszkańców Mazur, dotykając artefaktów pracują na rzecz odtworzenia tradycji mazurskiego stroju. Celem naszych prac w projekcie jest niestymulowanie działania wzbogacającego zasób europejskiej pamięci dotyczącej losów przedwojennych Mazur.
W kontekście działań animacyjnych społeczności lokalnych metody pracy jakie zostały przyjęte przez organizatorów pozwalają uczestnikom przełamać bariery wykluczenia w zakresie partycypacji obywatelskiej i współtworzenia dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Działamy lokalnie na rzecz wspólnego rozwoju. Organizujemy w trakcie projektu Mazury po mazursku wizyty studyjne, warsztaty kulturotwórcze, debaty. Działamy także na forum on-line, zaglądamy do nas samych by odszukać własną tożsamość. Ostatnio eksperymentujemy i łączymy się z Mazurami z Syberii przez telemost (skypemost), prowadzimy e-konferencje międzynarodowe i regionalne dla osób wchodzących w świat społecznej archiwistyki, pomagamy w utrwalaniu rodzinnej tradycji. Zapisujemy dźwiękiem szereg napotkanych mazurskich opowieści. Nabywamy doświadczenia w pracach wydawniczych i publicystycznych, prowadzimy społeczną digitalizację do której szczególnie zachęcam studentów stacjonarnych studiów na UWM a także Trzeciego Wieku. Zapraszamy na naszą stronę by zapoznać się publikacją internetową.
Zapraszamy do współpracy- My Miłośnicy Mazur. Działajmy wspólnie na rzecz ochrony natury i kultury naszego regionu.
Zofia Wojciechowska
PS.Na fotografii, która stała się wizytówką projektu zobaczycie scenki z projektu oraz uczestników naszych zajęć z gadającymi dachówkami - dzieci z Ukrainy, dla których Mazury stały się na kilka tygodniu prawdziwym cudem świata. To sieroty z pogranicza walk w Donbasie...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz