W środę, 25 listopada 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w barczewskiej kawiarni naukowej.
Spotkaniwe otworzył wykład Stanisława Czachorowskiego pt. Tajemne życie ślimaków - czyli o związkach przyrody z kulturą". Była to ilustrowana opowieść o życiu ślimaków oraz innych mięczaków i ich związkach z kulturą. Tytułowe ślimaki są nawiązaniem do symbolu miast z sieci cittaslow, do których należny także Barczewo. Profesor Czachorowski opowiadał o tajemnicach biologii różnych ślimaków z dygresjami do kultury. Wspominał o ślimaku winniczku, o ślimaczych amorach, strzałce miłosnej, zakonnikach, który winniczki do nas sprowadzili, o nowych migrantach i gatunkach inwazyjnych (ślinik luzytański, wodożytka nowozelandzka), żyjących obok nas. Było także o pasożytach nękających ślimaki bursztynki, o strzałkach piorunowych (to pozostałości po dawnych mięczakach morskich), I o biżuterii z muszli ślimaków.
W ramach kawiarni naukowej odbył się koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie. Przepięknie zaśpiewali młodzi adepci sztuki wokalnej: Ewa Szydłowska, Dawid Jenczewski, Wioleta Waśniewska, Damian Giczewski oraz zagrała pianistka Agata Nowosad z klasy p. Izabeli Pietrukaniec. Akompaniament Lucyna Żołnierek-Frenszkowska.
Wokaliści na co dzień szkolą swój głos w klasie wokalnej Ewy Alchimowicz-Wójcik, znakomitej śpiewaczki doskonale znanej i uwielbianej w Barczewie oraz w całym regionie, która słynie z propagowania pieśni naszego Feliksa Nowowiejskiego. Koncert był bardzo urozmaicony i ciekawy. W repertuarze uczniów znalazły się utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowcza, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioanniego Pergolesi, Andrei Falconieri, Fryderyka Chopina i innych. Na prośbę przybyłych gości spontanicznie wystąpiła również sama pani Ewa Alchimowicz-Wójcik (akompaniament Lucyna Żołnierek-Frenszkowska) co było zachwycającym i wspaniałym momentem.
Pod czas spotkania kawiarnianego była okazja do obejrzenia pierwszych prac uczestników warsztatów tkackich, które odbywają się w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego, pod okiem Pani Janiny Sznajder i Magdy Łowkiel-Klimek. W warsztatach uczestniczy 9 osób: Alicja Czadek, Danuta Dziekan, Katarzyna Gąsior, Stanisława Grala, Krystyna Leszczewicz, Danuta Łowkiel, Piotr Matwiejczuk, Beata Prusek, Magda Łowkiel-Klimek.
Fundatorem poczęstunku był Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Pszczółka” Sylwia Wojtach.
Magdalena Łowkiel-Klimek
(fot. S. Czachorowski)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz