środa, 28 grudnia 2016

Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta

"Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta " 

Spotkanie będzie realizowane w Giżycku w dniu 27 stycznia g. 17.00 w formule otwartej nawiązującej do kawiarni naukowej Collegium Copernicanum. W programie: pierwsza prezentacja stroju ządźborskiego gbura (daw. str. niem. nazwa. gospodarza), jest to replika męskiego ubioru osadzona w czasoprzestrzeni podjętych badań XVII- XVIII/XIX w.


Replika została wykonana w warsztacie rękodzielniczym rzemiosł dawnych. Prace rekonstrukcyjne prowadziła Anna Bałdyga dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Tkanina utkana przez Mistrzynię Annę Bałdygę na krosnach z przędzy wełnianej, powstałe w ten sposób sukno posłużyło do uszycia "mazurskich gaci" nazwa tożsama z popularnymi buksami/ portkami (dziś zwane spodniami) i tzw. żakietu męskiego czyli prostej w kroju kurty, która określano często słowem "jaka" lub "huna.

Zespół prac rekonstrukcyjnych pracujący nad strojem składa się z kliku osób: Anna Bałdyga, Zofia Wojciechowska, Zofia Ilwicka i Czesław Ilwicki Czesław. Autorką projektu i koordynatorem prac jest Stowarzyszenie Zielone Dzieci i jego prezes Zofia Wojciechowska. Instytut Hortiterapii prowadząc politykę społecznie odpowiedzialnego biznesu CSR, jest firmą zaangażowaną w proces ewaluacji i wspiera dalszą realizację programu pod zbiorczą nazwą Mazury po mazursku. Jesteśmy Interesariuszem UWM i jest nam miło napisać o kolejnym przedsięwzięciu, w którym inspirujemy się naukowymi metodami badawczymi Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym  UWM w Olsztynie.

Drodzy miłośnicy Mazur - zapraszamy do Giżycka w dniu 27 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 w Caffe Crema na pierwszą publiczną prezentację repliki mazurskiego stroju ządźborskiego gbura. Wystąpi Theatrum Masuria im. Ernsta Wiecherta w sztuce jednoaktowej pt. "Mazurski strój ludowy - Mazurzy czytają Wiecherta". Organizatorzy: Instytut Hortiterapii i Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta, Księgarnia Odeon w Giżycku, Klub Przyjaciół Jerzego Helwinga i inni. Patronat medialny Program Pomost Radio Wnet i media lokalne. Współpraca merytoryczna Waldemar Majcher a wsparcie edukacyjne z zakresu tradycji Małych Ojczyzn tj.technik muzycznych mazurskiej pieśni zechciała udzielić nam red. Anna Minkiewicz-Zaremba, której audycje pt. "Raz na ludowo" w Radio Olsztyn są dla nas inspiracją do poszukiwań historii regionalnej.

W programie badawczym pt. Mazury po mazursku, który do września br. był realizowanym z funduszy FIO Działaj Lokalnie odwiedziliśmy Izby regionalne m.in. Muzeum Mazurskie W Owczarni. Efekty badań zaprezentujemy na spotkaniu, szersze informacje znajdą się niebawem w książce Teres i Dominika Sidor opisującym regionalne stroje z terenu Mazur.

Zofia WojciechowskaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz