sobota, 18 stycznia 2014

Gołubie Kaszubskie czyli coś dla ludzi ceniących zdrowy styl życia


Gołubie Kaszubskie znajduje się prawie w połowie drogi pomiędzy Kartuzami a Kościerzyną i należy do najpiękniejszych zakątków Polski. Miejscowość położona jest w obrębie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i leży pomiędzy dwoma jeziorami – Dąbrowskim i Patulskim. W tym magicznym miejscu, nad brzegiem jeziora Dąbrowskiego, kilkanaście lat temu powstało Kaszubskie Centrum Promocji Zdrowia „Waldtour–Revita”. Jest to ośrodek stosujący dietę warzywno-owocową, prowadzony pod nadzorem dr med. Ewy Dąbrowskiej. Warto dodać, że w tej samej miejscowości znajdują się jeszcze dwa inne ośrodki o podobnym profilu, którymi również opiekuje się dr Dąbrowska.
Okazuje się, że styl życia jest sprawą niezwykle ważną i w ponad pięćdziesięciu procentach decyduje o naszym zdrowiu i długości życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia, mężczyźni żyją dziś w Polsce do 72 roku, a kobiety aż do osiemdziesiątego. Wyniki te odpowiadają wynikom mieszkańców Europy Zachodniej sprzed około dwudziestu lat. Trzeba dodać, że różnica pomiędzy dwiema częściami Europy zaczyna się zmniejszać. Wiele czynników wpływa na to, że żyjemy krócej niż moglibyśmy. Do najważniejszych należy zaliczyć: brak ruchu, nadwagę, palenie tytoniu, złe odżywianie, nadmiar soli i alkoholu oraz niedostateczna kontrola zdrowia. W związku z tym prawdziwą plagą stały się „choroby cywilizacyjne” takie, jak: otyłość, nadciśnienie, alergie, zwyrodnienia stawów, problemy z cukrzycą, niska odporność itp. Jako najlepszy lek na te choroby ośrodki wczasów zdrowotnych w Gołubiu proponują dietę warzywno-owocową. Dwutygodniowy program obejmuje również ćwiczenia z trenerami, marszobiegi, wykłady na temat zdrowia i żywienia oraz coś dla ducha - koncerty muzyczne, wycieczki krajoznawcze i kulturoznawcze. Szczegóły terapii zdrowotnej dr Ewy Dąbrowskiej zostały przedstawione w książce Jej autorstwa pt.”Ciało i ducha ratować żywieniem”. Należy podkreślić, że dieta ta, którą można również określić jako rodzaj postu, nie jest tylko sposobem na zmniejszenie masy ciała. Stosowana w Gołubiu dieta owocowo-warzywna jest także kuracją oczyszczającą organizm z wszelkich toksyn i złogów (tłuszczu, cholesterolu, zwyrodniałych tkanek itp.). Uwolniony w ten sposób od zbędnych balastów organizm, spontanicznie powraca do równowagi, co prowadzi do odzyskania zdrowia. Okazuje się więc, że mamy doskonałe ciało, które samo może się oczyścić i „naprawić”, bez stosowania środków farmakologicznych.

Ośrodkiem Waldtour–Revita w Gołubiu kieruje pan Stanisław Umławski. Warto przedstawić proponowany przez niego rozkład dnia w ośrodku, który przywraca ludziom zdrowie i wiarę we własne siły i możliwości. Dzień rozpoczyna się od gimnastyki rozciągającej w lesie. Po porannej gimnastyce idziemy na śniadanie składające się w większości z warzyw surowych oraz gotowanych, owoców i świeżo wyciskanych soków (z warzyw i owoców). Szczególną rolę podczas śniadania odgrywa wyjątkowo smaczny i zdrowy barszcz kiszony z buraków. Pomiędzy śniadaniem a obiadem prowadzone są zajęcia ruchowe w grupach na sali gimnastycznej ze świetnymi trenerami, panem Wojtkiem Stanisławskim i panią Lillą Stencel. Po warzywno-owocowym obiedzie zalecany jest szybki marsz dookoła jeziora Dąbrowskiego lub po okolicznych lasach. Warto dodać, że jeśli ktoś jest znudzony jedzeniem owoców i warzyw, może przejść na soki. W godzinach popołudniowych można wysłuchać wykładów dr Dąbrowskiej, których tematyka obejmuje między innymi zasady diety owocowo-warzywnej oraz uwagi dotyczące żywienia pełnowartościowego. Proponowane są też inne wykłady, np.: „Jak zachować zdrowie i młodość dzięki żywieniu” lub „Produkty pszczele w leczeniu i terapii”. Bardzo interesujące jest zawsze spotkanie z szefem kuchni, panem Markiem Bistronem. Podczas 14-dniowego turnusu planowane są zwykle dwie wycieczki - do Gdańska i po Kaszubach oraz koncerty zespołów (np. „Zagan Acoustie”).

Trzeba podkreślić, że osoby, które zmieniają żywienie nie mogą być głodne. W Gołubiu w sposób przemyślany obniżono energetyczność pokarmów, ale nie ich ilość. Godne uwagi jest również to, że podczas kuracji łączy się elementy żywieniowe z elementami ruchu. Ten drugi element jest również ważny, gdyż nie tylko wpływa na obniżenie masy ciała, ale także przedłuża młodość. Dzieje się tak ponieważ intensywny ruch podwyższa między innymi poziom hormonu wzrostu (określanego jako hormon młodości), którego produkcja zaczyna drastycznie spadać po 30-tym roku życia. Już dawno słynny lekarz Wojciech Oczko powiedział, że ruch jest najlepszym lekarstwem i żaden lek go nie zastąpi. Po kilkakrotnym pobycie na diecie owocowo-warzywnej w Gołubiu w ośrodku Waldtour – Revita widzę u siebie i innych pozytywne skutki tej kuracji. Po powrocie do domu wiele osób zmienia nawyki żywieniowe, poprawiając w ten sposób stan swego zdrowia.

Na koniec muszę wspomnieć, że ośrodek ten odwiedza wiele znanych i cenionych w Polsce osób, co w sposób oczywisty zwiększa jego popularność. Mogę tu wymienić między innymi: podróżniczkę i reżysera filmów dokumentalnych Elżbietę Dzikowską, piosenkarkę Edytę Geppert, aktora Olafa Lubaszenkę, dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną Annę Popek, członków kwartetu smyczkowego „Grupa MoCarta” i wielu innych. O popularności ośrodka Waldtour – Revita mogą również świadczyć długie terminy oczekiwania na miejsce.

Stanisław Weidner

Na zdjęciach: Ośrodek Waldtour – Revita w Gołubiu, Jezioro Dąbrowskie, Anna Popek (Gołubie, sierpień 2012), przykładowe dania diety owocowo-warzywnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz