niedziela, 15 lutego 2015

Założenia programowe Archipelagów Kultury


Prace koncepcyjne nad współpracą w ramach Archipelagów Kultury trwają. Kolejny krok, aby powołąc klaster, został wykonany. Niżej założenia programowe, spisane przez Rafała Mikułowksiego, skierowanedo dalszej dyskusji. I niech dyskusja trwa, wraz z systematycznym ukazywaniem różnych inicjatyw, takich jak na przykład ta: Czy byłaś już w galerii? Razem można więcej i lepiej. Dlatego warto uczyć się współpracy. I Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym chce w tym procesie aktywnie uczestniczyć. Środowisko akademickie nie będzie stało z boku.

St. Czachorowski

*   *   *   *   *
Założenia programowe Archipelagów Kultury 

„Archipelagi Kultury” powstały z inicjatywy grupy ludzi zaangażowanych w szeroko rozumianą kulturę regionu (woj. warmińsko-mazurskie), którzy kulturę rozumieją jako bardzo istotny element twórczego rozwoju i bazę do świadomego budowania współczesnej tożsamości i identyfikacji regionalnej, w którym to rozumieniu kultura ściśle powiązana jest z lokalną przyrodą, oraz w nawiązaniu do idei zrównoważanego rozwoju szeroko rozumianej gospodarki regionu Warmii i Mazur.

Główne cele tej inicjatywy są następujące:

1. Sieciowanie wszelkich inicjatyw i działań kulturotwórczych w regionie, tak aby były lepiej identyfikowalne i rozpoznawalne, aby różnorodne lokalne środowiska kulturotwórcze mogły lepiej poznać się nawzajem i dać się poznać jak najszerszemu gronu potencjalnych partnerów, odbiorców i uczestników szeroko rozumianej kultury.

2. Stworzenie platformy komunikacji do wymiany doświadczeń, pomysłów i inicjatyw kulturotwórczych oraz na tej podstawie szukanie skutecznych narzędzi i form ponadsektorowej, wielopłaszczyznowej i wielokierunkowej współpracy w celu realizacji interdyscyplinarnych projektów na rzecz szeroko rozumianej kultury regionu.

3. Stworzenie platformy współpracy i współuczestnictwa pomiędzy różnymi aktorami życia kulturowego regionu, która umożliwiłaby przełamanie barier strukturalnych pomiędzy instytucjami kultury, nauki, oświaty, organizacjami pozarządowymi, niezależnymi twórcami i animatorami kultury, jak również przedsiębiorcami i szeroko rozumianym przemysłem kreatywnym, funkcjonującym w regionie oraz poza nim.

4. Przełamywanie (w praktyce i drogą realizacji wspólnych projektów) schematów ograniczających kulturę i potencjał kulturotwórczy do określonych środowisk i „sektorów” związanych z kulturą rozumianą jako tzw. ”kultura i sztuka”. Ujawnianie organicznej więzi pomiędzy poszczególnymi obszarami życia społecznego i uruchamianie potencjału kulturotwórczego oraz aktywnego współuczestnictwa „praktyków kultury” z różnych środowisk i sektorów życia społecznego.

5. Promocja wszelkich inicjatyw kulturotwórczych w celu ujawnienia i uaktywnienia potencjału poszczególnych ludzi, twórców, grup nieformalnych, NGO'sów i większych lub mniejszych instytucji działających na rzecz szeroko rozumianej kultury w naszym regionie. Promocja kultury lokalnej rozumiana jest jako zasadniczy element integracji i aktywizacji społecznej. Ujawnianie i uruchamianie potencjału kreatywności ludzi w regionie.

6. Celem praktycznym inicjatywy „Archipelagi Kultury” jest utworzenie, a następnie stopniowe i sukcesywne poszerzanie o nowych aktorów życia regionalnego, klastra na rzecz promocji i rozwoju kultury Warmii i Mazur.

„Archipelagi Kultury – Klaster na rzecz promocji i rozwoju kultury Warmii i Mazur”, ma docelowo zrzeszać możliwie jak największą liczbę pojedynczych ludzi (twórców i animatorów) oraz instytucji i organizacji z regionu, przy zachowaniu maksymalnej jakości współuczestnictwa i zaangażowania we wspólny cel, określony niniejszymi założeniami programowymi („statutem”). Ma on być możliwie optymalnym narzędziem, umożliwiającym i ułatwiającym realizację konkretnych projektów, pozyskiwanie na nie środków, przy maksymalnej elastyczności i otwartości na współdziałanie i współpracę międzysektorową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz