Wimlandia

Wimlandia to nazwa grupy współpracujących małych przedsiębiorstw i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego, regionu w którym dobrze się żyje na stałe lub w czasie krótkiego lub dłuższego wyjazdu. Slow life na uroczej prowincji. Cittaslow z piękną przyrodą w tle oraz unikalnym rękodziełem.

Celem grupy (sformalizowane stowarzyszenie jest w trakcie organizacji) jest współpraca, wspólna i wzajemna promocja oraz edukacja w zakresie zdrowej żywności, zdrowego stylu życia oraz lokalnego rękodzieła, wpisującego się w dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu (województwo warmińsko-mazurskie), zarówno w aspekcie dziedzictwa niematerialnego jak i materialnego.

Nasze cele:
  1. Współpraca badawczo-rozwojowa ze środowiska naukowymi w zakresie innowacyjności w produkcji żywności wysokiej jakości oraz podnoszenie konkurencyjności małych przedsiębiorstw z wykorzystaniem technologii internetowych (innowacyjność). 
  2. Promocja lokalnej, prowincjonalnej kultury, zarówno w wystroju wnętrza jak i stylistyce i usługach. Wspieranie lokalnych twórców i lokalnego rękodzieła. 
  3. Preferowanie dobrej jakości i lokalnej wytwórczości. 
  4. Promocja zdrowego stylu życia, powolnego stylu życia przyjaznego środowisku przyrodniczemu jak i zdrowiu człowieka. 
  5. Stawianie na jakość życia a nie pośpiech i niską cenę (niska cena wynika z niskiej jakości surowców lub niewolniczej pracy). 
  6. Nawiązanie do idei cittaslow (powolnego życia), spokojnej prowincji, w której dobrze się żyje.
Spotkasz tu przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej, usług turystycznych, rękodzieła, lokalnej produkcji żywności oraz wszystkich tych, którzy z takich usług i produktów chcą korzystać.

Wimlandia to kraina, która swą nazwę bierze od województwa warmińsko-mazurskiego, to region w którym dobrze się żyje na stałe lub w czasie krótkiego urlopowego (wakacyjnego) wyjazdu. Slow life na uroczej prowincji. Cittaslow z piękną przyrodą w tle. Dziedzictwo odkrywanej tożsamości. Wędrówka przez smaki, zapachy, opowieści. Niebanalna przygoda.
Wimlandia to nazwa nieformalnej grupy drobnych przedsiębiorców z branży agroturystycznej, gastronomicznej, usług turystycznych, rękodzieła, lokalnych producentów  żywności oraz środowiska naukowego. Łączy nas promocja lokalnej, prowincjonalnej kultury, zarówno w wystroju wnętrza jak i stylistyce oraz usługach. Wspieramy lokalnych twórców i lokalne rękodzieło. Poszukujemy współczesnej tożsamości regionalnej oraz  zdrowego stylu życia - powolnego (slow life) stylu życia przyjaznego środowisku przyrodniczemu jak i zdrowiu człowieka. Stawiamy na jakość życia a nie pośpiech i niską cenę (niska cena najczęściej wynika z niskiej jakości surowców lub niewolniczej pracy). Preferujemy dobrą jakość i lokalną wytwórczości. Nawiązujemy do idei cittaslow  i spokojnej prowincji, w której dobrze się żyje.
Weź mapę i odwiedź miejsca, które dla Ciebie na początek wybraliśmy. Posmakuj życia niebanalnego. Nie spiesz się w swojej podróży. Posiedź przy zielonym piecu i posłuchaj opowieści. I opowiedz nam o sobie.
Bez wątpienia rodzi się nowa tożsamość regionalna, ale jak nazwać region o tak burzliwej historii i ciągłych zmianach? Odwoływanie się do przeszłości: Prusy, Prusy Wschodnie, Warmia, Mazury, itd. jest ułomne i samoograniczające. Nic dziwnego, że ciągle pojawiają się nowe propozycje. Naturalnym wydaje się odwołanie do dawnego dziedzictwa, do tradycji. Bo przecież tożsamość regionalna rodzi się z pamięci tego, co było. I tego co jest.  Nasz region na przestrzeni wieków i tysiącleci był w obrębie różnorodnych tworów państwowych i pod wpływem różnych kultur i etnosów. Region wiecznych tułaczy. Pojawiają się ludzie… by po jakimś czasie dobrowolnie lub pod przymusem przemieścić się gdzieś indziej.

Teraz przybyłeś i Ty.

Odkrywaj z nami tajemniczą Wimlandię.

 

  • Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych (Praslity) -  na mapie 1
  • Cudne Manowce (Olsztyn) - na mapie 2
  • Kaflarnia Warmińska (Marcinkowo) - na mapie 3
  • Restauracja Zielony Piec (Olsztynek)  - na mapie 4
  • Uroczysko Deresze (Giławy) - na mapie 5 (http://www.deresze.pl/)
  • Kajakarnia Euro-Wadąg - na mapie 6
  • Zajazd Kłobuk - na mapie 7
  • Kawiarnia Moja (Olsztyn) - na mapie 8
  • Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym, UWM w Olsztynie - na mapie 9
  • Kozia Farma (Morąg) - na mapie 10
  • Zakład Masarski - Zbigniew Rolka (Małdyty) - na mapie 11
  • Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny (Olsztynek) - na mapie 12
  • Sklep Zielarnia Warmińska (Olsztyn) - na mapie 13
  • Centrum Edukacji i Promocji Szlaku Pojezierza Olsztyńskiego Północny Szlak Rybacki (Łajsy) - na mapie 14.
Nowi członkowie
  • Miody Wowka, gospodarstwo pasieczne
  • Anna Wojszel, artystka  (malarstwo, fotografia, decoupage, grafika komputerowa) (Wipsowo)
  • Manufaktura Sztuki (Olsztyn)
  • Kroczek Lody Naturalne (Olsztyn)




Więcej na temat Wimlandii i Wimlandczyków:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz