środa, 8 lipca 2015

Jesteśmy na mapie Wimlandii


I już prawie jest gotowa, pierwsza mapa miejsc ciekawych, związanych z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Warmii i Mazur. I na tej mapie jest także Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym. Wspieramy to przedsięwzięcie i rozwijamy współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami z naszego regionu. Tę współpracę będziemy poszerzać i rozwijać Zamieszczona grafika to przedostatnia, jeszcze robocza wersja mapy. Stare przysłowie mówi żeby nie pokazywać głupiemu roboty w połowie. Ale czytelnicy niniejszego bloga nie są głupcami, więc pokazujemy jeszcze nie dokończone dzieło. Niebawem wersja papierowa trafi do punktów informacyjnych, restauracji, gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów itd. W sam raz na wakacyjną przygodę.

Wimlandia to kraina, która swą nazwę bierze od województwa warmińsko-mazurskiego, to region w którym dobrze się żyje na stałe lub w czasie krótkiego urlopowego (wakacyjnego) wyjazdu. Slow life na uroczej prowincji. Cittaslow z piękną przyrodą w tle. Dziedzictwo odkrywanej tożsamości. Wędrówka przez smaki, zapachy, opowieści. Niebanalna przygoda.

Wimlandia to nazwa nieformalnej grupy drobnych przedsiębiorców z branży agroturystycznej, gastronomicznej, usług turystycznych, rękodzieła, lokalnych producentów żywności oraz środowiska naukowego. Łączy nas promocja lokalnej, prowincjonalnej kultury, zarówno w wystroju wnętrza jak i stylistyce oraz usługach. Wspieramy lokalnych twórców i lokalne rękodzieło. Poszukujemy współczesnej tożsamości regionalnej oraz zdrowego stylu życia - powolnego (slow life) stylu życia przyjaznego środowisku przyrodniczemu jak i zdrowiu człowieka. Stawiamy na jakość życia a nie pośpiech i niską cenę (niska cena najczęściej wynika z niskiej jakości surowców lub niewolniczej pracy). Preferujemy dobrą jakość i lokalną wytwórczości. Nawiązujemy do idei cittaslow i spokojnej prowincji, w której dobrze się żyje.

Weź mapę i odwiedź miejsca, które dla Ciebie na początek wybraliśmy (dodatkowo pojawiać będą się malowane kamienie, jako drogowskazy w terenie).

Posmakuj życia niebanalnego. Nie spiesz się w swojej podróży. Posiedź przy zielonym piecu i posłuchaj opowieści. I opowiedz nam o sobie.

 Bez wątpienia rodzi się nowa tożsamość regionalna, ale jak nazwać region o tak burzliwej historii i ciągłych zmianach? Odwoływanie się do przeszłości: Prusy, Prusy Wschodnie, Warmia, Mazury, itd. jest ułomne i samoograniczające. Nic dziwnego, że ciągle pojawiają się nowe propozycje. Naturalnym wydaje się odwołanie do dawnego dziedzictwa, do tradycji. Bo przecież tożsamość regionalna rodzi się z pamięci tego, co było. I tego co jest. Nasz region na przestrzeni wieków i tysiącleci był w obrębie różnorodnych tworów państwowych i pod wpływem różnych kultur i etnosów. Region wiecznych tułaczy. Pojawiają się ludzie… by po jakimś czasie dobrowolnie lub pod przymusem przemieścić się gdzieś indziej.

Teraz przybyłeś i Ty. Odkrywaj z nami tajemnicza Wimlandię.

W przyszłości pojawią się kolejne wersje tej mapy, bardziej rozbudowane i z większą liczbą miejsc wartych odwiedzenia i posmakowania. Buduj z nami tę przyszłość.
(Wersja robocza mapy, przedostania, strona tylna)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz