wtorek, 3 grudnia 2013

Technologie i wyroby naturalne oraz Forum Mediów Polonijnych


Kolejny dzień meetingu - znów jesteśmy w drodze, zielona trasa wiedzie nas z Katowic ku Wielkopolsce. Galewo – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego – miejsce przemian i kultu wielkopolskich rodzin. W dłoni trzymam kartkę z programem, za oknem jesienne krajobrazy. Jesteśmy coraz bliżej miejsca, gdzie być może bohaterowie mojej opowieści szukali siły do realizacji swoich marzeń. Zastanawiam się, czy marzeniem można objąć więcej niż jedną duszę, jednego człowieka, czy dziś udaje się zintegrować ludzi wokoło jednej idei? Wiele pytań rodzi się w głowie … gdyż jedziemy na uroczystość otwarcia Wytwórni Probiotyków. Naturalne technologie makrobiotyczne, probiotyk czyli pożyteczne bakterie i wreszcie - Probiotcs Polska.

Wyruszając z Warszawy na meeting pt. „Technologie, wyroby naturalne, odnawialne źródła energii oraz pomoc społeczna odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne XXI wieku" (z udziałem dziennikarzy Światowego Forum Mediów Polonijnych - największego przedsięwzięcia w dziedzinie mediów w Polsce, Europie i świecie, mającego dwudziestoletnią tradycję), nie spodziewałam się, że spotkam rodzinę, całe rzesze rodzin, niemalże całą wieś, przedsiębiorców i ich licznych przyjaciół, parterów biznesowych zaangażowanych w pionierskie przedsięwzięcie jakim jest z tzw. zielona gospodarka. Pożyteczne organizmy, zrównoważony rozwój w oparciu o prawa natury i bioróżnorodność, Zdrowa Ziemia i Człowiek – jak mówią właściciele Probiotics Polska - to idee bliskie artystom oraz ekologom ale czy możliwe jest funkcjonowanie tych wszystkich prawd w biznesie?

Od dawna wiem, że nie jest to proste ale osiągalne – sama realizuję tego typu działania w swojej firmie – nie jest to łatwe, więc tym bardziej z wielkim zainteresowaniem czekałam na spotkanie z twórcami Probiotcs Polska. Uroczysta msza w intencji pomyślności dla przedsięwzięcia, eucharystia dla wiernych z Galewa i Bartuszyna, gdzie znajduje się wytwórnia oraz przybycie licznie zgromadzonych gości uzmysławia mi, jak wieka siła tkwi w jedności. Wiara w Boga – stwórcy wszystkich skarbów natury buduje zaufanie w jego opiekę. Poświęcenie wytwórni, wzruszający obraz księdza przechodzącego przez hale z kropidłem… znak krzyża dla zebranych tłumnie ludzi. Trudna droga, pełna wyrzeczeń ale jakże ciekawa. Bierzemy udział w rzeczywistym wydarzeniu, które jeszcze kilka lat temu wydawało się kosmiczne. Zatem czas rozpocząć nasze doświadczenie na ziemi z ProBio Emami. Czy możemy zaufać naturze?

Pobyt w Wytwórni Probiotics Polska oraz rozmowy z założycielami - Stanisławem Kolbuszem, Bogusławem Hezlerem oraz Magdaleną Górską i jej mężem udowadnia, że to nie mit. Rodzinna atmosfera panująca podczas uroczystości, gospodarz otoczony wianuszkiem wnucząt i przyjaciółmi budzi uznanie. Pożyteczne organizmy i pro biotechnologie - są przyszłością polskiego rolnictwa, jednakże musi iść za tym także społeczna świadomość warunkująca odpowiedni system prawno- gospodarczy umożliwiający wdrożenie nowych technologii. Dzięki Światowemu Forum Mediów Polonijnych jesteśmy świadkami epokowego wydarzenia. Powstało Stowarzyszenie „ Dziedzictwo Natury”, skupiające wokoło siebie szereg innych organizacji z całego kraju. Efektem tego jest pierwsza w Polsce a trzecia na świecie Wytwórnia Probiotyków, pracująca w oparciu o Probiotechnologię SCD.

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, jak również ich metabolity, wpływające korzystnie na organizm gospodarza. Posiadają zbawienny wpływ na organizm ludzki m.in. regenerują komórki i zapobiegają anemii i hamują rozwój chorób nowotworowych. Zastosowane w rolnictwie wpływają chociażby na rewitalizację zbiorników wodnych i regenerację gleby, zastosowane w uprawach roślinnych podnoszą wydajność plonu z zachowaniem ekologicznych walorów zdrowej żywności. Miałam możliwość porozmawiać z człowiekiem, trochę marzycielem a przede wszystkim naukowcem, absolwentem SGG, który przeprowadza swoją zieloną rewolucję w naszych przyzwyczajeniach, mając na uwadze zmiany w gospodarce. Wszystko z korzyścią dla rodziny, świata i przyszłych pokoleń.

Pan Stanisławie Kolbusz odbierał w imieniu całego zespołu wyrazy uznania. Do gratulacji przyłączyli się przedstawiciele lokalnych władz oraz honorowi goście. Na uroczystości obecny był Wicemarszałek Sejmu RP p. Eugeniusz Grzeszczak, odczytano także list gratulacyjny od Ministra Rolnictwa p. Janusza Piechocińskiego.

My Polacy mamy się czym chwalić przed światem. Jest takie powiedzenie „Cudze chwalicie, a swego nie znacie” …. Więc poznajemy wytrwale….

 Zofia Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz