wtorek, 25 lutego 2014

Zaproszenie na ogławianie wierzb w Żywkowie

Wierzba głowiasta z widocznymi śladami ogławiania, okolice Ełku,
fot. S. Czachorowski
Tradycyjnie, pod koniec zimy, zapraszamy wszystkich chętnych do Żywkowa na akcje ogławiania wierzb (przycinania gałęzi). Po co to robimy? Ano po to, by uratować same wierzby przez rozłupaniem (przerośnięte gałęzie są bardzo ciężkie i powodują rozłamywanie się pni) oraz aby inicjować procesy tworzenia się naturalnych dziupli, w których może zagnieździć się wiele gatunków ptaków m.in. dudek czy pójdźka. Ponadto wierzby stanowią cenne siedlisko dla wielu owadów.

Przede wszystkim chcemy jednak zachować wierzby jako element rolniczego krajobrazu. Człowiek od wieków sadził wierzby na miedzach i czerpał z nich korzyści w postaci opału. Chcemy pokazać, że warto kontynuować tę tradycję.

Wokół bocianiej wsi Żywkowo wierzb jest sporo, więc pracy mamy sporo! Przyda się każda para rąk do piłowania, noszenia i palenia gałęzi. Dla tych co chcą przyjechać wcześniej - gwarantujemy nocleg w naszej stacji terenowej. Obecnie stacja jest świeżo po remoncie i czekamy na meble, ale podłogi są ciepłe, więc karimata wystarczy.

Szczegóły akcji: - termin: 8 marca 2014 (sobota) w godz 9-15 - miejsce: Żywkowo gm. Górowo Iławeckie - nocleg z 7 na 8 marca możliwy w stacji terenowej w Żywkowie (gospodarstwo nr 7). Należy zabrać ze sobą śpiwór i karimatę. - zapewniamy: kiełbaskę na ognisko, rękawice do pracy, 3 pilarki i benzynę, ciągnik z przyczepą. - co zabrać: termos z herbatą, prowiant (dla głodomorów oraz dla tych co przyjadą już w piątek), robocze ubrania i chęć do pracy. - mile widziane: pilarki! Jako że mamy tylko 3 pilarki a chętnych może być więcej, prosimy wszystkich, którzy posiadają pilarki o zabranie ich na akcję. Drzewo będziemy wozić do właściciela wierzb, także plan jest na pracę "na czysto", bez pozostawiania gałęzi. Nie zabraknie też ogniska (może także już w piątek).

Zgłoszenia prosimy słać na: smenderski@ptop.org.pl lub telefonicznie na 609 306 989 Zapraszamy!
Sebastian Menderski
(Dziuplasta wierzba, ukształtowana przez ogławianie, okolice Ełku, fot. S. Czachorowski)

(Dziuplasta wierzba przydrożna, ukształtowana przez ogławianie, okolice Ełku,
fot. S. Czachorowski)
Od siebie dodam, że w dziuplach znajdują swoje siedliska nie tylko ptaki, ale i wiele bezkręgowców (nie tylko związane z siedliskiem martwego drewna i próchna), w tym błonkówki, z pszczołami włącznie. Ogławianie wierzb to zrównowazony sposób pozyskiwania drewna. Na nieszczęście ten dawny sposób pozyskiwania drewna zanika z krajobrazu rolniczego, znikają powoli głowiaste wierzby. Znika nie tylko malowniczy krajobraz ale i ważne przyrodniczo siedlisko.

St. Czachorowski

(Duża dziupla w wierzbie głowiastej. Takie nasze duże "bonsai" - bo powstaje przez lata ogławiania.
Okolice Ełku, tof. S. Czachorowski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz