sobota, 22 lutego 2014

Rozpoczynamy obchody Roku Oskara Kolberga

Dzisiaj, 22 lutego 2014 roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga, który urodził się w Przysusze.

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Oskara Kolbega. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Dorobek Kolberga jest gigantyczny. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie wszyscy etnografowie oraz każdy z realizowanych projektów dotyczący twórców i badaczy kultury. Kolberg uważał, że zachowanie tradycji jest fundamentem odrodzenia Polski i siłą sprawczą wielu patriotycznych działań. Dzięki temu wybitnemu folkloryście i etnografowi pozostały na zawsze z nami liczne melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje i wierzenia naszych przodków. Prawdą jest, że bez poznania źródeł naszych obrzędów, zachowań i tradycji życia codziennego w rodzinie i społeczności, zwykłych gestów – które także mają swoje źródło - nie będziemy mogli zrozumieć w pełni współczesnego świata.

W Polsce, kraju związanym mocno z swoją historią jak się okazuje wiedza o pracy Kolberga jest znikoma. Przeprowadzono badania a ich wynik jest zastanawiający – okazuje się, że aż 90 procent Polaków nie wie kim był Oskar Kolberg a tylko 8 proc. badanych Polaków wie kim był. Gdzie zatem tkwi błąd ? Czy kultura ludowa , dziedzictwo kulturowe jest przedmiotem troski współczesnych edukatorów? Może więc należy bardziej skoncentrować się na historii regionalnej by uzmysłowić obecnym pokoleniom znaczenie prostych form kulturowych. Ekspresja historii tkwi w dydaktyce szczegółowej. Rok Kolberga ma szansę to zmienić.

Oficjalna inauguracja Roku Kolberga będzie mieć miejsce 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego “Od Kujawiaka do Krzesanego” w Filharmonii Narodowej. Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Powstała multimedialna aplikacja na smartfony „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”. Warto o niej wspomnieć, gdyż postać Oskara Kolberga na zawsze powinna pozostać w naszej pamięci.

Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Z.W.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz