![]() |
(Prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew w czasie zajęć dydaktycznych - Olsztyńskie Dni Nauki 2013. Fot. Maciej Rynarzewski) |
Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew jest absolwentką kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie (1979). Doktorat w zakresie historii uzyskała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1988). Za rozprawę doktorską Starowiercy w Polsce i ich księgi otrzymała I Nagrodę im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego za rok 1988 w grupie prac niepublikowanych. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie bibliologia – historia książki nadała Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego 28 września 2004 r.
Praca zawodowa: 1979 r. - 1980 r. stażystka w Zakładzie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej WSWP w Olsztynie, 1980-1981 – asystent, 1981-1988 – starszy asystent, 1988-2006 -adiunkt (po utworzeniu od 1999 r. w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim), 2002-2005 członek Senatu UWM, 2003-2004 – zastępca dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych ds. naukowych, 2005-2009 -dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, 2006 – prof. nadzwyczajny. Obecnie pracuje w Zakładzie Archiwistyki, Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olszynie. Prowadzi wykłady i ćwiczenia z historii książki i bibliotek, historii starowierców (wykład monograficzny).
Główne kierunki badań: historia książki i bibliotek; dorobek piśmienniczy Słowian zapisany i drukowany alfabetem cyrylickim; kultura książki Białorusinów, historia starowierców.
Publikacje: Starowiercy w Polsce i ich księgi, Olsztyn 1995; Druki cyrylickie z oficyn Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XVIII w., Olsztyn 2003; Katalog druków cyrylickich XV-XVIII wieku w zbiorach Biblioteki Narodowej (współautor.), Warszawa 2004; Katalog inkunabułów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum w Olsztynie (współautor.), Olsztyn 2007, artykuły, rozdziały w pracach zbiorowych, hasła w encyklopediach i inne, łącznie około 80. publikacji. Uczestniczyła w ponad trzydziestu krajowych i międzynarodowych konferencjach.
Jest członkiem Zespołu ds. Historii Książki i Bibliotek Komitetu Nauk Historycznych PAN, ekspertem ds. bibliotek, Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. Dziedzictwa Kulturalnego (ekspert ds. bibliotecznych) i Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Dziedzictwa Kulturalnego.
Ochrona dziedzictwa bibliotecznego
Warmia szczyci się bogatymi zbiorami ksiąg sięgającymi czasów średniowiecza. W bibliotekach olsztyńskich: Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum”, Muzeum Warmii i Mazur, Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego, Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Wojewódzkiej Bibliotece znajdują się cenne rękopisy, stare druki (w tym inkunabuły -XV w.) oraz cymelia z XIX w. i XX w. Na ich kartach zostawili zapiski Mikołaj Kopernik, Marcin Kromer, Jan Dantyszek i wiele innych znakomitych postaci. Studenci zobaczą je z autopsji. Nauczą się określać wiek książki na podstawie filigranu (znaku wodnego), rozpoznawać technikę zdobienia (drzeworyt, miedzioryt, litografia, itp.), opisać oprawy. Poznają działania na rzecz ochrony dziedzictwa bibliotecznego i nauczą się go popularyzować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz