poniedziałek, 24 lutego 2014

Stanisław Czachorowski

(dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM)
Jestem biologiem i ekologiem. Zajmuję się badaniem ekosystemów głównie wodnych, a ulubioną grupą zwierząt, którą się naukowo zajmuje są owady wodne z rzędu chruścików (Trichoptera). Pracuję w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Jestem zatrudniony na etacie profesora nadzwyczajnego.

Interesuję się także filozofią przyrody i badaniami interdyscyplinarnymi, łączącymi nauki przyrodnicze z humanistycznymi. Moim hobby jest malowanie butelek i przywracanie wartości rzeczom wyrzuconym.

(W trakcie zajęć na letnim obozie naukowym
ze studentami biologii)
Do tej pory prowadziłem zajęcia dydaktyczne dla studentów biologii i biotechnologii takie jak ćwiczenia terenowe, ekologia rzek i źródeł, ekologia jezior, ochrona środowiska, autoprezentacja, seminarium dyplomowe. Dla studentów III stopnia studiów (studia doktoranckie) prowadzę wykłady z biomonitoringu oraz ogólnej teorii systemów. Na studiach podyplomowych prowadzę wykłady z biologii ogólnej oraz ekologii i ochrony środowiska. Dawniej miałem także seminarium dyplomowe na kierunku pielęgniarstwo.


Na kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze poprowadzę zajęcia na następujących przedmiotach: ekologia i ochrona środowiska, ekologia miasta, proseminarium, seminarium.

Obecne zainteresowania naukowe związane są z przyrodniczymi elementami ekorozwoju, ochroną bioróżnorodności i monitoringiem zmian w środowisku przyrodniczym (w szczególności wodnym). Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół ekologii, biologii rozwoju, biogeografii i ochrony owadów wodnych, a w szczególności chruścików (Trichoptera), i dotyczą siedliskowego rozmieszczenia larw Trichoptera w wodach śródlądowych (rzekach nizinnych, jeziorach, drobnych zbiornikach i źródłach), wpływie czasowej i przestrzennej nieciągłości środowiska na strukturę rozmieszczenia makrobentosu oraz wpływie zmian klimatycznych na występowanie i siedliskowe rozmieszczenie chruścików w wodach północnej Polski.

W ostatnich latach problematyka badawcza uzupełniona została o próbę oceny antropogenicznych przekształceń i wtórnej renaturalizacji zgrupowań chruścików w krajobrazach kulturowych (agrocenozy, urbicenozy) w tym w uprawach roślin, wykorzystywanych dla celów energetycznych (energia odnawialna). Podejmuję zagadnienia związane z antropogenicznymi przekształceniami biocenoz oraz wskaźnikowego szacowania naturalności biocenoz wodnych. Ponadto prowadzę badania ekologiczne na poziomie krajobrazu (ekologia krajobrazu).

W swoich zainteresowaniach naukowych nawiązuję także do zagadnień teoretycznych: ogólnoekologicznych i ogólnobiologicznych. W zakresie nauk stosowanych interesuję się problematyką rozwoju zrównoważonego (ekorozwoju), głównie w Regionie Bałtyckim i Zielonych Płucach Europy ze szczególnym uwzględnieniem edukacji ekologicznej (środowiskowej), edukacją w zielonych szkołach a także filozofią przyrody. Najnowszym pomysłem badawczym jest dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe regionu.

 
Więcej informacji na e-portfolio: http://czachorowski1963.blogspot.com/

1 komentarz: