niedziela, 15 listopada 2015

Polskie ślady: od Kresów po Syberię


W czasie wizyty w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotograficzną prof. Krzysztofa Hejke zatytułowaną "Polskie ślady: od Kresów po Syberię" (można ją zwiedzać do końca stycznia 2016 roku). Wystawa jest fotograficzną dokumentacją obecności Polaków na Syberii w różnych okresach dziejów. Piękne zdjęcia w wymownej oprawie ram, zrobionych ze starych desek, fragmentów mebli itd. Ekspozycję "Polskie ślady: od Kresów po Syberię" w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie przygotowała s. Hiacynta Lorenc SSpS.

Wystawa dokumentuje ślady przeszłości, które przetrwały w świadomości żyjących tam ludzi i kulturze materialnej. Prezentacja jest także próbą zwrócenia uwagi na wartość dokumentacji miejsc związanych ze skomplikowaną historią losów Polaków na Syberii, zarówno tych, którzy znaleźli się tam wbrew własnej woli, jak również tych, którzy osiedli tam dobrowolnie. Materiały do wystawy autor zbierał zarówno na Kresach Wschodnich dawnej Polski, jak również na Syberii, głównie w Obwodzie Irkuckim, Kraju Krasnojarskim, Kraju Ałtajskim, Obwodzie Tomskim, w Buriacji, Jakucji, na Kamczatce, Sachalinie i w Usolu Syberyjskim.

Krzysztof Hejke jest profesorem sztuk filmowych, operatorem, fotografem, podróżnikiem. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, Instytutu Fotografii Artystycznej w Pradze i Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1992 roku prowadzi zajęcia z fotografii na Wydziale Operatorskim i Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

Stanisław Czachorowski
(więcej zdjęć z wizyty w Pieniężnie)










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz