niedziela, 19 marca 2017

O wiatrakach Warmii i Mazur i młynarzu z daleka...




Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie mają przyjemność zaprosić na promocję książki Wiesławy Chodkowskiej oraz Moniki Sabljak-Olędzkiej pt. „O wiatrakach Warmii i Mazur oraz o młynarzu z daleka…”

Młyny wietrzne nazywane wiatrakami, niegdyś związanie integralnie z kraj-obrazem wsi, pozostawione czasowi odchodzą w zapomnienie. Po 1945 roku na terenie Warmii i Mazur ustalono istnienie 111 wiatraków. Do dziś zachowało się tylko 17, z tego 4 można zobaczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Wraz z budowlami zanika myśl techniczna, której tradycje sięgają co najmniej średniowiecza. Jest ona elementem podlegającego ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W obawie, że w ciągu najbliższych dekad wiatraki przestaną istnieć zupełnie, pragniemy zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych, które jeszcze zostały.

W książce pokrótce omówiono historię młynarstwa wietrznego, przedstawiono typy wiatraków: „koźlaki”, „holendry” i „paltraki”, ukazano ich obecny stan zachowania w regionie. Publikację wzbogaca relacja Stefana Niziołka, który sporą część swego dzieciństwa spędził, obserwując pracujący wiatrak.


Zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się w czwartek 23 marca 2017 r., o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie, ul. Oczapowskiego 12B (sala 116 - 1 piętro)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz