piątek, 15 listopada 2013

Dziedzictwo przyrodnicze Warmii i Mazur... w ogrodzie!

 

W tym roku nasza firma podpisała list intencyjny o współpracy z UWM do współtworzenia kierunku Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Warmii i Mazur. Stale poszerzamy nasze Ogrody Pokazowe o dodatkowe eksponaty oraz materiały związane z tym kierunkiem studiów, aby już w przyszłym roku mogły stanowić pomoc dydaktyczną w realizacji zajęć.

Jak do tej pory udało nam się zrealizować ścieżkę edukacyjną "Szlak Dziedzictwa Kulturowego Warmii i Mazur", na którą składają się cztery tablice dydaktyczne poświęcone legendom naszego regionu.

W różnych częściach Ogrodów Pokazowych rozmieściliśmy "doniczkowe kłobuki", które mają zachęcić najmłodszych zwiedzających do zabawy w podchody z Kłobukiem - jest to świetna zabawa dla dzieci, która bawi a jednocześnie uczy i przybliża nasze mazurskie legendy. Wśród 14 różnych wnętrz ogrodowych (ogród śródziemnomorski, ogród traw, ogród nowoczesny itp.) znajduje się oddzielny ogród wiejski (mazurski), w którym dominują gatunki charakterystyczne dla mazurskiej wsi tj. malwy, mieczyki, słoneczniki, rudbekie, piwonie itd.

Dbamy o owady oraz o rodzime gatunki motyli - dla nich zbudowaliśmy specjalne konstrukcje, które mają dać schronienie w czasie deszczu, wiatru oraz zimą. W ramach tej ochrony zbudowaliśmy specjalny hotel dla owadów (zdjęcia w załączniku), budujemy domki dla motyli (zdjęcie w załączniku), które zawisną w nowopowstającej Motylarni. W naszej Motylarni będziemy hodowali rodzime gatunki motyli, dzięki czemu dzieci i młodzież będzie mogła zapoznać się z pełnym cyklem rozwojowym owada jak również porównać wzajemnie gatunki motyli. Planujemy pełen cykl warsztatów, aby przybliżyć specyfikę Dziedzictwa Przyrodniczego Warmii i Mazur. Oto link z przygotowań nad Motylarnią http://ogrodymarkiewicz.blogspot.com/

W tym roku mieliśmy już wycieczkę studentów z Katedry Ogrodnictwa UWM, stale prowadzimy praktyki ogrodnicze, również z wielką ochotą przyjmiemy praktykantów jak i studentów na wizyty w Ogrodach z wydziału Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze. Biorąc pod uwagę iż w naszej miejscowość znajduje się Izba Mazurska (piękne zbiory kultury mazurskiej), wizyta studentów zarówno w naszych Ogrodach jak i w tej Izbie będzie ciekawą, innowacyjną formą prowadzenia zajęć.


W czasie Nocy Biologów 2014 na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie przedstawimy założenia i idee w naszych działaniach (Ogrody Pokazowe i Motylarnia - pod kątem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii i Mazur)

Magdalena Markiewicz
Ogrody Markiewicz
www.ogrodymarkiewicz.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz