Nowy regulamin Centrum (umozliwiający bardziej efektywne właczenie do działaności podmioty pozauniwersyteckie) został podpisany przez J.M. Rektora w dniu 27 czerwca 2014 r. Do tej pory powstały dwa zespoły robocze, które mają zająć się przygotowaniem wniosków grantowych: Zespół Antropologii Kulturowej (cel: inicjowanie i prowadzenie badań antropologicznych w zakresie zgodnym z celami działalności Centrum), Zespół ds. przygotowania Horti Festiwalu w Mrągowie (lato 2015).
Sprawozdanie z działalności w 2014 r.
Głównym zadaniem nowopowstałego Centrum w roku 2014 były inicjatywy, zmierzające do konsolidacji środowiska wokół interdyscyplinarnej problematyki dziedzictwa kulturowego i przyrod-niczego. Służyły temu spotkania naukowe, seminaria, działalność popularyzatorska oraz wspieranie nowopowstałego kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (studia licencjackie, pierwsi studenci rozpoczęli naukę w październiku br.).W działania Centrum staramy się włączyć partnerów pozauczelnianych. W 2014 do współpracy z Centrum zaproszono 11 osób z różnych środowisk i instytucji. W 2014 r. udało się pozyskać niewielkie fundusze na materiały reklamowe dla kierunku dzie-dzictwo kulturowe i przyrodnicze oraz na wydanie monografii naukowej „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro”. Wspólnie z partnerami pozauczelnianymi złożone zostały dwa kolejne małe granty lecz nie uzyskały finansowania (m.in. MSZ zadanie „Wsparcie samorządowego i obywatelskiego wymiaru polskiej polityki zagranicznej 2014” pt. „Budowa pragmatycznych stosunków politycznych i gospodarczych z Rosją”, partnerzy: Liceum Polonijne w Warszawie, Uniwersytet w Kaliningradzie, Stowarzyszenie „Instytut Hortiterapii).
Konferencje i seminaria naukowe
- 9-11 maja 2014, wsparcie Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany. Efektem tej konferencji jest monografia naukowa pt. „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro”, której Centrum jest współwydawcą.
- 13 maja – seminarium pt. „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze a tożsamość regionalna – między teorią a praktyką”.
- W 2014 planowano zorganizowanie konferencji w Kaliningradzie (maj lub czerwiec), ph. „Etos i etnos pogranicza -– dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze”. Jednak ze względu na sytuację międzynarodową zrezygnowano z realizacji tego pomysłu.
- 29 września 2014 r. w Mrągowie odbył się pierwszy Hortifestiwal ph. „Natura i psychologia przeciwko cukrzycy", zrealizowany we współpracy z partnerami z gospodarki. W kolejnych latach festiwal będzie rozbudowywany o kolejne elementy programowe.
- 23-24 października 2014, Olsztyn, - współpraca przy organizacji konferencji “International Joint Con-ference - History, culture and nature of the Baltic Sea Region”.
- 5 grudnia 2014 r. Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UWM w Olsztynie objęło pa-tronatem seminarium „Bocian biały - polski gatunek flagowy w zimowym krajobrazie. Wybrane problemy w kontekście działalności ośrodków rehabilitacji zwierząt”, współorganizowane przez jednego z interesariuszy kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze - Fundację Albatros.
- 16-23 stycznia 2014, Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM i Wydział Humanistyczny zorganizowały wystawę pt. „Latające dywany umbryjskie” (multimedialny projekt polsko-chorwacki).
- Wystawa pt. „Bioróżnorodność i dziedzictwo przyrodnicze regionu”, zaprezentowana w czasie Olsz-tyńskich Dni Nauki 2015 (wrzesień) a następnie w formie objazdowej pokazywana w Mrągowie, Węgorzewie, Rybnie, Lamkowie.
- Zebrania Rady Naukowej: 16 stycznia, 14 maja, 21 października 2014 r.
- 14 maja 2014 wykład otwarty pt. "Chrześcijaństwo w Chinach. Historia i współczesność", dr. Piotr Adamek SVD, dyrektor Instytutu Monumenta Serica w Sankt Augustin, wykładowca Wyższej Szkoły Filozoficzno-Teologicznej w Sankt Augustin w Niemczech,
- 21 października 2014 - Prezentacja założeń interdyscyplinarnego projektu badawczego, dotyczącego rzeki Pasłęki i wpływu kulturowego przekształcenia krajobrazu na populację gatunku ważki Ophiogomphus cecilia (gatunek objęty monitoringiem krajowym i europejskim)
Współpraca z Francją
W dniach 13-14 marca 2014 r. gościliśmy państwa Lucienne i Bernarda Moreau ze Stowarzy-szenia Francja-Polska. Była to już kolejna wizyta i dyskusja o współpracy badawczej, organizacyjnej i dydaktycznej. Obyły się spotkania z władzami Wydziału Humanistycznego oraz z prof. dr. hab. Jerzym Jaroszewskim, prorektorem ds. nauki. Rozmowy toczyły się wokół nowego kierunku „dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze", planowanej wymiany studentów na praktyki zawodowe, wymiany studentów w ramach programu Erasmus plus oraz wspólnej konferencji, poświęconej regionalnemu dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu.
W kwietniu odbyło się robocze spotkanie w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z pracownikami parków krajobrazowych, Lasów Państwowych rozmawialiśmy o współpracy z Francją oraz wspólnych działaniach w zakresie edukacji przyrodniczej i powiązania jej z dziedzictwem kulturowym. Poszukiwane były możliwości przygotowania wspólnych grantów.
W ramach współpracy, we wrześniu 2014 r. delegacja z województwa warmińsko-mazurskiego z udziałem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym odwiedziła Region Centrum (Departament Indre), w ramach wymiany i współpracy ze Stowarzyszeniem Francja-Polska.
Wspieranie kierunku międzywydziałowego dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w formie licznych materiałów prasowych, spotkań oraz wyprodukowania materiałów reklamowych (roll-upy, plakaty, ulotki, gadżety), wizyty w szkołach oraz udział w piknikach naukowych. W kwietniu uczestniczyliśmy w Dniu Otwartych Drzwi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, promując w/w kierunek studiów.
Upowszechnianie nauki
- Wydanie monografii pt.: „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro.
- Wspieranie czasopisma naukowego Masovia.
- Opublikowanie na blogu http://dziedzictwo-kip.blogspot.com/ ponad 205 krótkich informa-cji, relacji, dyskusji i esejów.
- W lutym odwiedziliśmy Liceum Polonijne w Warszawie - Liceum Niepubliczne im. św. Stanisława Kostki.
- 21 marca 2014 r. odbyło się spotkanie na Wydziale Biologii i Biotechnologii z Uniwersytetem Trzecie-go Wieku z Mrągowa (wykład i dyskusja o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym regionu).
- 12-14 maja udział w dniach Humana (Dni Wydziału Humanistycznego).
- 31 maja 2014, uczestniczyliśmy w pikniku naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w ramach obchodów jubileuszu Uniwersytetu.
- 19 lipca, na zaproszenie Gazety Olsztyńskiej, organizowaliśmy happening popularnonaukowy w Parku Centralnym ph. „śniadanie na trawie” - jako przykład interdyscyplinarnego podejścia do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
- 16 sierpnia odwiedziliśmy Wioskę Garncarską pod Nidzicą i uczestniczyliśmy z wykładem w Dniu Motyla. W październiku zorganizowaliśmy wyjście terenowe na dawną wyspę na osuszonym jeziorze Płociduga. Czynione są starania, aby powstała tu stała baza terenowa (badawcza) i ścieżka edukacyjna.
- 19. listopada, Spotkanie z prof. M. Chomicz pt. „Pod słońcem i dachami Italii” (architektura i kultura Umbrii)
Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz