czwartek, 21 stycznia 2016

Najdłuższy maraton szycia

Serdecznie zapraszamy Państwa na najdłuższy maraton szycia celinek dla chłopców i dziewczynek - Rekord Polski. Maraton odbędzie się w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Mickiewicza 41 w Elblągu od 12.02.2016 godz.17 do 13.02.2016 godz.17.

W trakcie ustanawiania rekordu będziemy szyły poduszki tzw. celinki, które zostaną przekazane dla dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz osób dorosłych.

Jesteśmy pierwsze w Polsce, które podejmujemy się tego zadania. Na spotkaniu będą panie, które są z nami od dłuższego czasu i bardzo liczymy na te. które jeszcze z nami nie szyły. Zaprosiłyśmy panie z Wrocławia, Poznania, Ełku, Gdańska, Jegłownika. Czekamy na chętnych z maszynami do szycia z całego kraju, aby wspólnie być i szyć w tym wyjątkowym czasie.

W tym ważnym dla nas przedsięwzięciu chcemy również uszyć 3000. poduszkę celinkę, bo na razie mamy na swoim koncie 2654 sztuk sfotografowanych prac.

Na bieżąco informujemy i dyskutujemy na forum www.szyjemycelinki.pun.pl oraz na FB, można również napisać do nas. Na każdego maila odpowiemy szyjemycelinki@gmail.com

W dniu 23.02.2015 o godz.12,30 odbędzie się spotkanie organizacyjne w Centrum Wolontariatu ul. Związku Jaszczurczego 17 w Elblągu. Serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do albumu, aby zobaczyć, jak działamy od lat. https://picasaweb.google.com/105658013804024641735

Liczymy, że za Państwa pośrednictwem więcej osób przyłączy się do naszej akcji.

Małgorzata Karmasz


wtorek, 12 stycznia 2016

Dziedzictwo kulturowe i Noc Biologów


Nie samą biologia biolodzy żyją. W czasie Nocy Biologów 2016 będzie trochę sztuki, zarówno muzyki jak i malowania. Będzie także sporo nawiązań do dziedzictwa kulturowego. Bo przyroda i kultura mocno się ze sobą wiążą i głęboko przenikaj. Można więc będzie się dowiedzieć jak rośliny wędrują, zagadkami podwyższyć twój IQ, malować roślinami. Będzie także laboratorium genetyczne, genetyka zachowania, komórkowe hodowle in vitro, świat pod mikroskopem, różne oblicza grzybów, bioluminescencja, świat zapachów, ścieżka zmysłów, żywność psychoaktywna, tajniki organizmu, fotobudka, lato zimą, chemia na wesoło, mokradła jako cud natury, debata o edukacji poza murami szkoły, ryby Bałtyku, ptaki Skandynawii, symbolika roślin itd.

Zapotrzebowanie na wiedzę jest ogromne. Co roku Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odwiedza ponad milion osób. Od pięciu la olsztyńska Noc Biologów, tak jak i jesienne Olsztyńskie ni Nauki, przyciąga setki osób. Kolejnym przykładem edukacji pozaszkolnej są całoroczne projekty edukacyjne Lasów Państwowych czy akcja „wypożycz sobie naukowa” Wydziału Biologii i Biotechnologii UWN w Olsztynie. To przykłady zmieniającego się podejścia do edukacji, która odbywa się nie tylko w murach szkoły. Zapraszamy nie tylko do udziału w festiwalu Noc Biologów ale także do odbywającej się w tym czasie debaty na temat edukacji pozaformalnej.

Ogólnopolska Noc Biologów 2016 odbywa się po raz piąty. Olsztyn uczestniczy w tym przedsięwzięciu od samego początku. Tym razem 15 stycznia 2016 r, wykłady, warsztaty, pokazy, laboratoria, wystawy, wycieczki i konkursy odbywać się będą od godz. 8.00 do 22.00 w Kortowie (miasteczko uniwersyteckie, Wydział Biologii i Biotechnologii). Program jest bogaty i zróżnicowany z ofertami dla najmłodszych (już w wielu przedszkolnym), dla młodzieży szkolnej oraz dla osób dorosłych. Zapraszamy na popołudniowe wizyty rodzinne. Uroczyste otwarcie o godz. 11.00 w Collegium Biologiae, z udziałem władz Uniwersytetu i Wydziału.

Jednym z niezmiennych celów Nocy Biologów jest zaszczepienie przekonania o kluczowej roli nauk przyrodniczych w egzystencji populacji ludzkiej na Ziemi a także znaczenie biogospodarki w rozwoju regionalnym w północno-wschodniej Polsce. Bogata i ciekawa oferta programowa w ramach „Nocy Biologów” w latach 2012-2015 r., przygotowana przez pracowników naukowych a także doktorantów i studentów oraz instytucji współpracujących z Uniwersytetem, spotkała się z ogromnym odzewem ze strony społeczeństwa w mieście Olsztynie i całym województwie, co potwierdza słuszność przyjętej koncepcji upowszechniania nauki (interesujące pokazy, aktywizujące warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie, m.in. blogi i portale społecznościowe) i niemalejącą potrzebę społeczną organizowania tego typu przedsięwzięć. Szczególnie ważna jest dla mieszkańców małych wsi i miasteczek z naszego regionu, jako forma upowszechniania najnowszej wiedzy biologicznej w formie kształcenia ustawicznego i pozaformalnego.

Zapraszamy na pokazy naukowe, wykłady, wycieczki, wystawy, aktywny udział uczestników w warsztatach, zapoznanie się ze sprzętem i pracą laboratoryjną, zwiedzanie laboratoriów badawczych, prelekcje, debaty, kawiarenkę naukową, pokaz filmów, audycje radiowe i telewizyjne, artykuły popularnonaukowe w prasie i internecie (w tym na dedykowanym blogu - http://biologiaolsztyn.blogspot.com oraz stronie na Facebooku https://www.facebook.com/NocBiologowOlsztyn/ oraz wydarzeniu https://www.facebook.com/events/1030929580284911/).

Szczegółowy program na stronie ogólnopolskiej.

Stanisław Czachorowski

czwartek, 7 stycznia 2016

Niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii