środa, 29 czerwca 2016

Niezwykłości przyrody regionu - ogrody i gatunki obce


Lidzbark Warmiński. 10.07.2016:  Niezwykłości przyrody regionu - ogrody i gatunki obce. (czytaj więcej na ten temat)

wtorek, 28 czerwca 2016

Niezwykłości przyrody regionu - co żyje w źródle



Sząbruk 3.07. Niezwykłości przyrody regionu - co żyje w źródle .

24. Koncerty Letnie Zespołu Kameralnego Pro Musica Antiqua. 
Muzyka Europejska w przyrodzie i zabytkach Warmii i Mazur

„Niezwykłości przyrody regionu” 
Warmia i Mazury to malownicza i urozmaicona kraina z pojeziernym krajobrazem, mozaiką lasów, jezior, rzek, strumieni, źródeł, torfowisk oraz wplecionych w ten krajobraz wsi i małych miasteczek (cittaslow). Między polami wiją się aleje ze starymi drzewami. Liczne są głazy narzutowe. To kraina z bogatą historią oraz niezwykłym dziedzictwem przyrodniczym. Region, gdzie dobrze się żyje i można kameralne obcować z przyrodą. Delektować się dźwiękami, kolorami, zapachami i niezwykłościami przyrody. Czyste środowisko, mozaika ekosystemów i bogactwo gatunkowe grzybów, roślin i zwierząt dostępne są na wyciagnięcie ręki i przez cały rok. Dziuplaste, przydrożne drzewa, małe oczka wodne, wypełnione zapachami torfowiska i uroczyska leśne kryją wiele tajemnic i niezwykłych gatunków, których odkrywanie jest niebanalną przygodą. Dziedzictwo dawnej dzikiej przyrody sąsiaduje z krajobrazem kulturowym. Żyje tu wiele gatunków rzadkich, zagrożonych wyginięciem oraz powtórnie przywracanych przyrodzie (np. jesiotr).

Rzeźba terenu wraz z elementami kulturowymi tworzy unikalne oblicze i swoistość tych obszarów. Zachowały się jeszcze solidnie budowane wieże ciśnień, niegdyś obecne we wszystkich miasteczkach, dziś mające charakter zabytków. Przetrwały w dobrym stanie ceglane gotyckie zamki obronne w Olsztynie, Lidzbarku i Reszlu, Nidzicy, Rynie i Kętrzynie. Ocalały wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Obecnie wykorzystywane są zgodnie ze swym pierwotnym przeznaczeniem lub przypisaną im nową rolą jednostek kultury, nauki czy usług turystycznych. Tworzą idealne tło dla muzyki, szczególnie tej kameralnej, która w ich wnętrzach brzmi najlepiej. I co ciekawe są miejscem życia lub gniazdowania wielu rzadkich gatunków zwierząt, małych i dużych.

St. Czachorowski

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Szykujcie się na Noc Kupały!


Warmińska Palinocka nad Łyną


Noc Świętojańska - Warmińska Palinocka nad Łyną - 24 czerwca 2016, godz. 20:00, Dobre Miasto,  Przedmurze, ul. J. Sowińskiego. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kresowiacy świętujemy przywitanie lata, nawiązujące do tradycji letniego przesilenia słonecznego i najdłuższego dnia w roku.

W programie:

  • wróżby, 
  • taniec czarownic, 
  • babka zielarka, 
  • warsztaty wicia wianków
  • zaklinanie ziół 
  • warsztaty bembniarskie, 
  • puszczanie wianków na Łynie, 
  • ogniska z paleniem ziół i pieczeniem kiełbasek 
  • występy artystyczne m.in.: Grupa Concordia Dobre Miasto, Teresa Mikołap, Rozśpiewane Serduszka - Solistki 
  • Konkursy na palinockowy wianek i szukanie kwiatu paproci. 

UWAGA!!! zgłoszenia do konkursu na palinockowy wianek przyjmowane będą do godz.21:00 

Pozdrawiam
Milena Brzostek

środa, 15 czerwca 2016

VII Europejskie Targi Produktów Regionalnych 11-15.08.2016

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury serdecznie zaprasza na VII Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które odbędą się w dniach 11 – 15 sierpnia 2016 roku na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych skupiają producentów wyrobów tradycyjnych z kraju i zagranicy. Co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta. Uczestnicy mają okazję zapoznać się z wyrobami rękodzielniczymi z całej Europy, dokonać degustacji produktów tradycyjnych i podziwiać występy zespołów regionalnych. Ideą targów jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, popularyzowanie zasad unijnych dotyczących jakości produktów żywnościowych, wyeksponowanie ich różnorodności oraz wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami.

Realizując założenia statutowe oraz podążając za tendencjami panującymi na rynku polskim i europejskim w aspekcie zdrowej żywności, w zgodzie z naturą i tradycją, oferujemy szerokiej społeczności produkt, który promuje wyroby certyfikowane o charakterze regionalnym i tradycyjnym. Europejskie Targi są ważnym wydarzeniem dla promocji tych produktów zarówno wśród turystów odwiedzających Tatry, jak również wśród rdzennych mieszkańców Podtatrza. Celem targów jest popularyzacja wiedzy oraz bezpośrednia prezentacja produktów. Dzięki temu przekaz, skierowany do szerokiej rzeszy publiczności, stanowi cenne źródło informacji, a jego realizacja dokonywana jest poprzez degustacje, pokazy, konferencje i konkursy. Wszystkie te działania wspólnie przyczyniają się do budowania atrakcyjnego wydarzenia kulturalnego.

Istotnym elementem targów są kontakty pomiędzy wystawcami, wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń oraz odkrywanie podobieństw i kulturowej różnorodności.

W ubiegłych latach uczestnikami Targów byli producenci z: Austrii, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier, Chorwacji, Ukrainy oraz Włoch.

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, turystycznych i gospodarczych na terenie powiatu tatrzańskiego, wydawaniem ekspertyz, certyfikatów w zakresie produktów regionalnych, współpracą z organizacjami non-profit oraz działaniem na rzecz turystycznego wizerunku Podhala.

(informacje ze strony: http://www.produkty-regionalne.eu/

wtorek, 14 czerwca 2016

Eko targ w Jezioranach


W Jezioranach dzieje się nie jedno, a między innymi już w tę sobotę zapraszamy na nasz pierwszy "Eko Targ" na Jeziorański rynku, tuż przy Galeria Revita Warmia, którą zresztą przy tej okazji można również odwiedzić.

Będzie to premierowe wydanie naszej lokalnej inicjatywy społecznej, którą chcemy konsekwentnie rozwijać w tym sezonie, ale i w następnych.

Na naszym eko targu - ZERO produktów sklepowych, ZERO baloników, plastików i tandetnej chińszczyzny ! Zapraszamy więc wszystkich bardzo serdecznie ! Z Jezioran, z okolic bliskich i dalszych, z Olsztyna, z Warszawy i nie tylko ! Przybywajcie, wspierajcie lokalnych wytwórców zdrowej i naturalnej żywności i przede wszystkim zaopatrzcie się przy tej okazji w pyszne lokalne wyroby prima sort !

A przy okazji możecie również odwiedzić Galeria Revita Warmia, napić się u Nas dobrej kawy, zakupić naszą nową społeczną mapę Jezioran i okolic oraz wyroby lokalnego rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej w naszej galerii.

Naprawdę warto nas odwiedzić w Jezioranach !

Rafał Aleksander Mikułowski


poniedziałek, 6 czerwca 2016

Kącik Ślimaka w Nowym Mieście Lubawskim


"Kącika Ślimaka" już działa. Zapraszamy do nowomiejskiej Informacji Turystycznej ! Znajdziecie tam publikacje z wielu miasteczek Cittaslow.

Nowe Miasto Lubawskie ‪



niedziela, 5 czerwca 2016

Festiwal CITTASLOW w Lubawie 2016



Możemy się poszczycić swoim stoiskiem promującym naszą całą gminę z jak najlepszej strony. Nie zabrakło regionalnych produktów czy spożywczych czy artystycznych. Było pysznie, wesoło i pracowicie - ale warto było, sami zobaczcie. Mnóstwo pomysłów i wspaniałych ludzi. Naszą gminę reprezentowali: Stary Folwark, Camping Masuren Tumiany, Gospodarstwo Rolne nad Arem, Zalesie Mazury Active SPA, Piekarnia Tyrolska, Gospodarstwo Ogrodnicze Łęgajny i oczywiście nasi młodzi ludzie z pasją TRINITAZ.

Anna Wojszel