środa, 28 października 2015

Robocze spotkanie wimlandczyków



Pod koniec października, w Restauracji z Zielonym Piecem w Olsztynku,  kolejny raz zebrała się grupa robocza, dyskutująca o dziedzictw niematerialnym regionu. Wimlandia to nazwa grupy współpracujących ze sobą małych przedsiębiorstw i instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego, regionu w którym dobrze się żyje na stałe lub w czasie krótkiego lub dłuższego wyjazdu. Restauratorzy, producenci żywności, rękodzielnicy, właściciele pensjonatów i małych przedsiębiorstw turystycznych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz naukowcy z UWM rozmawiali o dalszych działaniach. Spotykają się już od ponad roku. Dyskutują o wzajemnej współpracy, sieciowaniu i edukacji w zakresie zdrowej żywności i rękodzieła, zakorzenionego w tradycji. Udana współpraca zachęca do powołania stowarzyszania i rozszerzenia działalności.

Wimlandia to robocza nazwa, nawiązując do województwa warmińsko-mazusrkiego, regionu z rozwijającym się slow life na uroczej prowincji. Cittaslow z piękną przyrodą w tle oraz unikalnym rękodziełem.

Celem grupy jest współpraca, wspólna i wzajemna promocja oraz edukacja w zakresie zdrowej żywności, zdrowego stylu życia oraz lokalnego rękodzieła, wpisującego się w dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu (województwo warmińsko-mazurskie), zarówno w aspekcie dziedzictwa niematerialnego jak i materialnego.

Cele wimlandczyków:

  • Współpraca badawczo-rozwojowa ze środowiskami naukowymi w zakresie innowacyjności w produkcji żywności wysokiej jakości oraz podnoszenie konkurencyjności małych przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych technologii internetowych. 
  • Promocja lokalnej, prowincjonalnej kultury, zarówno w wystroju wnętrza jak i stylistyce i usługach. 
  • Wspieranie lokalnych twórców i lokalnego rękodzieła. 
  • Preferowanie dobrej jakości i lokalnej wytwórczości. 
  • Promocja zdrowego stylu życia, powolnego stylu życia przyjaznego środowisku przyrodniczemu jak i zdrowiu człowieka. 
  • Stawianie na jakość życia a nie pośpiech i niską cenę (niska cena wynika z niskiej jakości surowców lub niewolniczej pracy). 
  • Nawiązanie do idei cittaslow (powolnego życia), spokojnej prowincji, w której dobrze się żyje.
Stanisław Czachorowski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz