poniedziałek, 19 października 2015

Warmia i Mazury - nasze wspólne dobro cz.II

(Okładka monografii)
Świat się szybko zmienia a rolą naukowca jest opisywanie zachodzących procesów jak i utrwalanie „odchodzących światów”. Tempo i skala zmian są tak duże, że własne dzieciństwo spotykamy już w muzeach i skansenach. Dokumentowanie różnych obiektów kulturowych i przyrodniczych nie jest zajęciem li tylko kolekcjonerskim, bo na bazie zbieranych obserwacji buduje się hipotezy i teorie, niezwykle ważne w rozwoju nauki. Wiedza ma charakter kumulatywny. Nie istnieje fakt naukowy w pełni obiektywnych i niezależny od obserwatora, bowiem obserwujemy przez pryzmat wiedzy i teorii. Wiedza jest całościowym konstruktem z powiązanymi elementami składowymi. Nie ma nagich faktów, interpretujemy je przez pryzmat własnej już posiadanej wiedzy, teorii, paradygmatów. Z kolei teorie nie istnieją same z siebie, opierają się na faktach, obserwacjach i eksperymentach. Co było pierwsze jajko czy kura: fakt i obserwacja czy teoria? Wydaje się to nierozstrzygalne, bo oba elementy dojrzewają ewolucyjnie w uzależnieniu od siebie wzajemnie.

Oddajemy do rąk czytelników drugi tom monografii, powstałej jako uzupełnienie i pokłosie piątej edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany. „Warmia i Mazury - nasze wspólne dobro” to monografia, w której odkrywamy i opisujemy świat wokół nas i dyskutujemy o zjawiskach globalnych ale na przykładzie Warmii i Mazur. Mieszane formy komunikacji naukowej, łączącej festiwal turystyczny z typową monografia naukową, pełniej oddają istotę poznania i dyskusji naukowych. Zróżnicowane formy wypowiedzi i opisu rzeczywistości będziemy chcieli rozszerzyć o cykliczne, całoroczne spotkania w formie kawiarni naukowej oraz w formie dyskusji internetowej. Wszystko po to, by zachęcić do podróży z w głębszym kontekstem kulturowym i przyrodniczym. Turystyka alternatywna, rozproszona, wydaje się być typową dla epoki trzeciej rewolucji technologicznej.

Odkrywanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego (w tym kulinarnego) przybierać może różne formy. Powinnością środowiska akademickiego jest odważne poszukiwanie nowych podejść i sposobów dyskutowania w szybko zmieniającym się świecie. Podróżne są formą zdobywania doświadczenia, i tak jak podróż Darwina na statku Beagle pozwoliła zebrać więcej informacji i krystalizować się przełomowej teorii ewolucji, tak i my poprzez Festiwal Kormorany oraz kolejną już pozycję monograficzną staramy się w zbierać fakty i obserwacje, porządkować je i mozolnie poszukiwać uogólnionego opisu zjawisk globlokalizmu (glokalizacji). Szukamy interpretacji tego, co się dzieje wokół nas, w kulturze, w przyrodzie, by na dobrej bazie budować modele rozwoju gospodarczego regionu. Dialog doświadczonego podróżnika i naukowej teorii sprzyjać będzie kreatywności i innowacyjnej gospodarce, której elementem jest szeroko rozumiana turystyka.

Niniejsza monografia jako element uzupełniający Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany, jest formą dzielenia się wrażeniami, obserwacjami, refleksjami i powolnym szukaniem nowego opisu rzeczywistości. Świat się zmienia a my poprzez szeroką dokumentację różnorodnych faktów, próbujemy na nowo interpretować dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu. Pomniki, cmentarze, baśnie i legendy, lokalne czasopisma, współczesne projekty i konkursy kulinarne czy akcje Olsztyn aktywnie, zasoby przyrodnicze regionu – z pozoru oderwane i niepowiązane ze sobą tematy układają się w powiązaną ze sobą całość. Szukamy na Warmii i Mazurach tego, co uniwersalne, globalne i lokalne. Coś ważnego się dzieje na szeroko rozumianej prowincji a my chcemy to opisywać. Już teraz zapraszam do kolejnych tomów naszej serii wydawniczej i kolejnych edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany. Odkrywamy na nowo, to co zapomniane lub niedostrzegane i zapraszamy po poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii i Mazur. Zapraszamy do wspólnej turystycznej przygody oraz budowania własnej tożsamości regionalnej we współczesnym świecie.

Szerokie, lecz dopełniające się spektrum artykułów w niniejszej monografii , można osadzić we współczesnych trendach pedagogika podróży, edukacja pozaformalnej oraz turystyki alternatywnej. Ta szeroka dyskusja z cała pewnością będzie kontynuowana. W 2016 roku kolejne spotkanie Kormoranów i kolejna monografia. Możecie już przygotowywać teksty do trzeciej monografii.

Stanisław Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz