Starając się uzupełnić tę lukę, działający w strukturach Uniwersytetu Łódzkiego Interdyscyplinarny Zespół Badania Wsi, opublikował 2 zbiory: Ja – regionalista. Refleksje, stanowiska, komentarze, Łódź 2010, ss. 136, oraz Kim jesteś, regionalisto? Sylwetki, opinie, diagnozy, Łódź 2012, ss. 270. Zdając sobie sprawę, że do wielu regionalistów nie dotarły informacje na temat przedsięwzięć realizowanych w poprzednich latach, otwieramy trzecią edycję projektu, nadając jej roboczy tytuł: My, regionaliści. Inspiracje, autodefinicje, perspektywy.
Zwracamy się zatem do animatorów działań społecznych (w sensie kulturowym, edukacyjnym, polityczno-administracyjnym i ekonomicznym), miłośników miejscowości i regionów, badaczy, folklorystów, innymi słowy wszystkich tych, którzy czują się regionalistami z prośbą o wypowiedź. Może ona posiadać charakter refleksji bardzo osobistej lub także naukowej, określającej związek ze społecznością lokalną lub regionalną oraz z przestrzenią rozumianą jako region - mała ojczyzna.
W ramach wypowiedzi:
- Prosimy o opisanie własnej „drogi do regionalizmu”, ze szczególnym uwzględnieniem jej początków. Chodzi o próbę autorefleksji i określenia co legło u podstaw emocjonalnego i/lub praktycznego zaangażowania na rzecz najbliższej okolicy, regionu?
- Prosimy o określenie jak kształtuje się zagadnienie autorytetów w środowisku regionalistycznym? Kto dla Pani/Pana był lub jest postacią archetypiczną, wzorem, mentorem, godnym naśladowania autorytetem? Czy jest ktoś kogo uznać można za autorytet dla szerszego środowiska, w którym Pani/Pan działa?
- Prosimy o podjecie próby autorskiej definicji - kim jest regionalista? - w oparciu zarówno o własne doświadczenia, jak i obserwacje działań innych osób zasługujących na to miano.
- Prosimy o wyrażenie opinii jak zmiany społeczno-kulturowe, polityczne i gospodarcze ostatnich 2 dekad, wpłynęły na kształt i warunki uprawiania regionalizmu? Kim był regionalista dawniej, a kim jest obecnie? Co stanowi dziś szczególny przedmiot troski regionalisty? Z czym wiążą się obawy lub nadzieje? Co stanowi potencjalne lub rzeczywiste zagrożenie lub szansę?
- Prosimy o nakreślenie idealnej wizji regionu i regionalizmu. Może ona mieć charakter postulatów praktycznych (planów na przyszłość) jak i zestawu oczekiwań zarówno w stosunku do samych mieszkańców jak i reprezentantów świata nauki, gospodarki, polityki etc.
Zachęcając do współpracy, łączymy serdeczne pozdrowienia.
Koordynator projektu
dr Damian Kasprzyk
Opatrzony tytułem, niepublikowany wcześniej tekst prosimy przesłać na adres:
damikas@o2.pl
lub pocztą tradycyjną wraz z nośnikiem:
dr Damian Kasprzyk, Zakład Etnologii i Folklorystyki UŁ, ul. Pomorska 149/153, 90-236 Łódź
Prosimy o podanie afiliacji w postaci nazwy instytucji, stowarzyszenia, uczelni lub po prostu miejscowości, a także dołączenie numeru telefonu (do naszej wiadomości) oraz krótkiej „notki o autorze”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz