niedziela, 1 czerwca 2014

Krótko o kierunku (licencjat) dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze

(Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na pinku naukowym UWM, 31 maja 2014, fot. S. Czachorowski)

Studia pierwszego stopnia (licencjat) dziedzitwo kulturowe i przyrodnicze (Wydział Humanistyczny, UWM w Olsztynie).

Ten interdyscyplinarny, autorski kierunek studiów powstał dzięki współpracy pracowników Wydziału Humanistycznego i Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie, zawiera treści z obszaru nauk humanistycznych i z obszaru nauk przyrodniczych. Program kształcenia obejmuje między innymi: Podstawy ochrony dziedzictwa kulturowego i ochrony przyrody, Historię sztuki, Biologię ogólną, Ekorozwój, Ochronę krajobrazu kulturowego, Socjologię regionu i społeczności lokalnych, wiedzę na temat regionu Warmii i Mazur oraz szereg zajęć warsztatowych, w tym: warsztaty z Zarządzania projektem, z Animacji społeczności lokalnych, z Dziedzictwa kulturowego regionu czy Dziedzictwa przyrodniczego Polski Północno-Wschodniej.

Duży nacisk położony jest na samodzielny wybór przedmiotów przez studentów. Szeroka problematyka zajęć obejmuje człowieka jako twórcę i użytkownika kultury, człowieka w wymiarze jego biologicznego istnienia, jego powiązań z przyrodą w odniesieniu do jakości i stylu życia oraz problematyki związanej z ideą zrównoważonego rozwoju. Student uzyska wiedzę o źródłach finansowania projektów regionalnych, m.in. ze środków UE, pozna metody pracy specjalisty do spraw pozyskiwania funduszy oraz metodologię tworzenia aplikacji do sponsorów i mecenasów kultury.

Absolwent studiów pierwszego stopnia będzie mógł podjąć dalszą naukę zarówno na studiach humanistycznych, jak i na wybranych kierunkach przyrodniczych. Absolwent kierunku będzie przygotowany do pracy w:

  • jednostkach samorządu lokalnego, 
  • placówkach kultury i samorządowych jednostkach edukacyjnych, 
  • przedsiębiorstwach zajmujących się turystyką, 
  • placówkach edukacyjnych parków krajobrazowych i instytucjach ochrony przyrody, 
  • lokalnych i regionalnych organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach.


Marta Śliwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz