Naszym celem jest integracja środowiska artystycznego (w tym rzemiosła regionalnego), naukowego, samorządowego i gospodarczego w zakresie rozpoznania, planowania i strategicznego zarządzania regionalnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Działania obejmują interdyscyplinarne badania naukowe, prace innowacyjne i rozwojowe oraz upowszechnianie i transfer wiedzy. Szukamy dobrej formuły i przyjaznej przestrzeni do działania.
czwartek, 16 października 2014
Goci na zamku czyli wykład poza murami uniwersyteckimi
Studiowanie to nie tylko uczęszczanie na obowiązkoawe wykłady i ćwiczenia. To korzystanie z każdej okazji by spotykać się interdyscyplinarnie z ludźmi i problemami naukowymi. 16 paździenika pracownicy i studenci kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze spotkali się na olsztyńskim zamku by posłuchać bardzo ciekawego wykładu dr Magdaleny Natuniewicz-Sekuła pt. "Weklice - cmentarzysko germańskich elit w centrum bursztynowego wybrzeża". Spotkanie odbyło się w ramach Warsztatów Batyjskich.
Tak jakoś się dziwnie złożyło, że w regionalnym poszukiwaniu dziedzictwa zazwyczaj ograniczamy się do czasów średniowiecza, Krzyżaków oraz Prusów ewentualnie XIX w. Warmiaków czy Mazurów. Wielowiekowe przebywanie Gotów i Gepidów oraz ich dziedzctwo jest jakoś niedostrzegane w kulturze potocznej. Regionalne korzenia warto poznać dokładniej. A przy okazji dostrzec ogromne zmiany przyrodnicze: dawna zatoka zmieniła się w Żuławy, a zarastajace Jezioro Druzno jest maleńkim jedynie fragmentem rozległych, dawniejszych wód. Bez zrozumienia przyrody trudno w pełni zrozumieć historię cywilizacji i ludzkich społeczeństw.
Stanisław Czachorowski
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz