czwartek, 16 października 2014

Ogrody Zdrowia na Zamku Książ oraz... krajobrazy Warmii i Mazur

Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM,
dyrektor CBnDKiP
Prof. Stanisław Czachorowski

Witam ​serdecznie Szanowny Panie Profesorze, pozdrawiam Redakcję​ portalu CBnDKip ,
Witam tak​że​ ​ Przyjaciół i współpracowników ​ ​redakcyjnych, czytelników :) i słuchaczy.

​Szanowny Panie Profesorze, od kilku lat prowadzę w trakcie festiwalu kwiatów w zamku Książ zielone warsztaty. ​ Hortiterapia - tajemniczo brzmiące słowo... ​ właśnie zamek Książ przyjął minie przed kilkoma laty z dużym zrozumieniem :) ​Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym zaprosiło mnie do współpracy - zaszczytny obowiązek, który chcę wykonywać przekazując wiedzę innym. Dlatego też, pragnę Pana poinformować, iż w najbliższym czasie powierzona mi interaktywna wystawa pt. Krajobrazy Warmii i Mazur - dziedzictwo przyrodnicze pojedzie ze mną na Dolny Śląsk, by 5 listopada w Zamku Książ jako pomoc dydaktyczna wspomogła merytorycznie nasze seminarium. W tym dniu działając pro publico bono udostępnimy wystawę wszystkim chętnym do doświadczenia hortiterapeutycznego. Tak zaczyna się niezwykła i jeszcze nie do końca zrealizowana ​ historia Ogrodów Zdrowia.

W pełnej pasji misji łączenia dziedzictwa ​ ​ kulturowego i przyrodniczego na razie uczestnicz ​ą ludzie zafascynowani tematem natury jej związkiem z człowiekiem.​ ​ U​ wierzyła ​m w moc hortiteapii, która zmobilizowała​ mnie przed laty, ​do zmiany swojego życia i ​ gdy poszłam z ideą ​ ​ HORTITERAPII do dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka ​ zobaczyłam jak to może działać w realu ludzi terminalnie chorych, dzieci i ich rodziców. IP CZD w Warszawie przyjęło ze zrozumieniem zielone warsztaty. ​ Ja - Zof​ia Wojciechowska - mieszkanka małego mazurskiego miasta ​ - Mrągowa,​ wyruszałam każdego miesiąca na odział onkologiczny, by przekazać ​ choćby odrobinę zielonej energii jaką mamy tu za oknem.

Hortiterapia - jest to ogrodoterapia, która polega na wykorzystaniu roślin i ogrodnictwa, a w moim przypadku etnobotaniki, do wspomaganiu wielu form ​ rehabilitacji o charakterze psychologicznym i fizykoterapeutycznym. A gdy ​ ​ zetknęłam się z cukrzyca teraz także przede wszystkim diabetologicznym. Marzeniem od wielu lat jest nadzieja, że to będzie nawet ​ ​ warmińsko-mazurska historia, która spełni się w zupełnie zaczarowanych ogrodach księżnej Daisy z Zamku Książ ​, czy tak może być​ ? Na pewno prowincjonalna pozostanie nadal, gdyż tam dzieją się rzeczy bliskie zwykłym ludziom. Ale baaaaardzo nowoczesna psychologia diabetologii ​ ​ może zostać wsparta dobrą i życiodajną energią w/w hortitrapii. Przyrodnicza, artystyczna i pełna motywacji do przezwyciężania barier ​ ​ psychologicznych i wielu innych bardziej złożonych może wyjść z ​ ​ciemnego kąta jeśli ​PAŃSTWO i REDAKCJA oraz​ jej przyjaciele zechcą pomóc może nawet ​ nie tylko nam jej twórcom ale przede wszystkim adresatom i uczestnikom ​ spotkań w OGRODACH ​ ​ ZDROWIA.

NATURA I PSYCHOLOGIA PRZECIWKO CUKRZYCY. Cukrzyca to poważny problem i nawet lekarze nie wiedza wszystkiego jak ​ ​ można pomagać. Nie bójmy się tego napisać: wiedzą prawie tyle co ​ ​ nic ​,ciągle szukają..​ . Pracują stale nad medycznym aspektem terapii. Ale my wiemy, że też ​ ​ bez wsparcia psychologicznego trudno jest się "ogarnąć ". My jesteśmy ​ kreatywni. W Ogrodach Zdrowia z pomocą psychologów i diabetologów i dietoterapeutów wspieramy osoby potrzebujące wytchnienia w trudnym ​ ​ procesie zdrowienia.

Hortiterapia jest nowa w Polsce dokładam do niej kolejną innowację novu ​m ​ w diabetologii i już wiem, że bez ​ pomocy Państwa redakcji sami ​ nie damy rady przekazać informacji o takiej możliwości wzajemnego ​wsparcia jakim jest ​Hortiterapia - czyli ​ coś co każdy ma w swoim zasięgu - by z tego ​ skorzystać w pełni potrzebna jest wiedza - jak to zrobić? Tego chcemy​ nauczyć to chcę pokazać w najpiękniejszym ogrodzie ​ Dolnego Śląska w​ zamku Książ, ​w​ ogrodzie kobiety niezwykłej, ​wykraczającej poza swoje czasy, kobiecie ​ która przez całe swoje życie tworzyła - ​ ​ być może świadomie (w Anglii ogrody od XIX w wykorzystywane są w ​ ​ profilaktyce i rehabilitacji medycznej) lub nieświadomie ​ współczesną polską hortiterapię.

Księżna Teresa ​ ​ MARIA von Pless Hohberg zwana Daisy Stokrotką w/g mnie ​dała początek podbudowy​ pod polską hortiterapię. ​ Tarasy, ogrody i Palmiarnia to wszystko jest tam do dziś.​ Chcę właśnie tam z Państwem móc powiedzieć o naszych doświadczeniach, podzielić się wiedzą. ​ ​ Mam za sobą 7 lat pracy praktycznych zajęć ​( od 2007 r. już ponad 6 tyś. osób wzięło w nich udział) ​ dotyczących zastosowania w ​ ​ realnym życiu tej metody ​. Hortiterapia -​ to działa - ale jak powiedzieć to innym by ​ ​ uwierzyli ? i tu jest moja prośba do Państwa w imieniu tych, którym ​ ​ możemy zwyczajnie pomóc nauczyć się tego, ba! nawet samodzielnie :)

Informacja jest skarbem - zatem proszę o wsparcie naszej inicjatywy w ​ ​Zamku Książ 5 listopada spotykamy się o g. 17.00 w Sali Krzywej, którą ​ ​ włodarze zamku oddali do naszej dyspozycji by móc w tym miejscu ​ ​ rozpuścić wici na Dolny Śląsk ! bo tu na ziemi śląskiej cukrzyków ​ ​ jest najwięcej ponad 140 tyś. Mieszkam w Mrągowie ( Mazury w prostej linii 800 km.) więc mam do ​ ​ przejechania całą Polskę, by pokazać w zamku ​ KSIĄŻ​, który pierwszy tak jak ​ wielu innych mających z ogrodem zdrowia kontakt, uwierzył w moc ​współczesnej ​ hortiterapii ​. Dziś​ wsparta przez świdnicką ​ ​ Stokrotkę i innych florystów z ziemi Dolnego Śląska ​​ , pokażemy jak ​ ​ możemy to zrobić. Na pierwsze spotkanie wstęp jest wolny !! Spotkanie ​​ m ​ ​ 5 listopada o g. 17.00 otwieramy cykl ​zaczarowanych roślinami seminarium - to ​ 3 dni w zamku Książ spotkania i warsztaty z hortiterapią ​ w walce ​ przeciwko cukrzycy. Szanowni Państwo, proszę o pomoc - bo bez Państwa ​udziału ja i moje Stowarzyszenie "Zielone Dzieci " oraz Instytut Hortiterapii mamy dużo mniejszą ​ ​ szansę by dotrzeć do powszechnej świadomości.

Możemy to zrobić razem. ​W​ imieniu Instytutu Hortiterapii ​i Zamku Książ, miłośników ogrodów i księżnej Daisy ​ zapraszam​ do zamku by z nami być, ​ ​oddając Państw ​u​ głos! ​ Czekamy na spotkanie z mediami regionalnym i INTERNETOWYMI - tkwi we mnie pytanie dlaczego na Dolnym Śląsku diabetyków jest tak dużo ? Najwięcej właśnie na ziemi śląskiej i wrocławskiej, aż ponad 140 tys. U nas w woj. warmińsko mazurskim jest ok 40 tys. też dużo... ale jednak znacznie mniej - chcemy podjąć się analizy badawczej - w czym tkwi przyczyna tej dużej różnicy w liczbach - z czego to wynika? Pandemia cukrzycy...

​Zapraszam do wspólnej dyskusji, dzięki Internetowi jesteśmy wszędzie blisko ważnych spraw !

Zofia Wojciechowska 
 http://www.ksiaz.walbrzych.pl/natura-i-psychologia-przeciwko-cukrzycy.html
Jestem na  FB więc wszystko tam można zobaczyć, niemal dzień po dniu i ​ ​na innych stronach ​zielonedzieciaki, instytut hortiterapii razem z Państwem może rozwinąć skrzydła hortiterapii​.


*  *   *   *    *

Naszych partnerów zawsze wspieramy, dlatego tę informację upowszechniamy :)

St. Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz