poniedziałek, 19 maja 2014

O dziedzictwie na pikniku naukowym (31 maja 2014)

(Towarzystwo Naukowe Pruthenia, lepienie garnków z gliny, warsztaty archeologii eksperymentalnej w czasie Dni Humany 2014, fot. S. Czachorowski)
Poznawać zawiłości świata dawnego czy współczesnego oraz planować przyszłość można na różne sposoby. Ale tym razem proponujemy coś aktywnego w przestrzeni publicznej. Będziemy uczestniczyli w pikniku naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zaplanowanego  w dniu 31 maja 2014 r., w ramach obchodów jubileuszu Uniwersytetu (czytaj więcej). 

Będziemy na olsztyńskiej Starówce w dwóch namiotach przy Bibliotece Wojewódzkiej. Proponujemy dyskusję przy lepieniu bab pruskich, malowaniu butelek (recykling), przygotowywaniu kosmetyków domowej roboty, konsumowaniu zupy z pokrzywy itd.  Naukowcem poznającym świat można zostać od zaraz. Wystarczy tylko ciekawość i umiejętność stawiania pytań.

Oczywiście zapraszać będziemy przy okazji na studia licencjackie  z dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego (a także inne formy kształcenia ustawicznego i pozaformalnego). To propozycja dla tych, co będą chętni do pogłębiania swojej wiedzy.  Nie jest (aż tak) ważne gdzie studiujesz - ważne jest to, kogo spotykasz. Staramy się więc nauczać przez działanie i współpracę - a przykłady takiej współpracy zobaczyć można będzie w czasie pikniku. Sam kierunek powstał w wyniku współpracy międzywydziałowej. Nie poprzestajemy na współpracy między Wydziałem Humanistycznym a Wydziałem Biologii i Biotechnologii.

Poszukujemy kolejnych wyzwań, kolejnych partnerów z gospodarki, samorządu i organizacji pozarządowych. Powołaliśmy do życia środowiskowe Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym.  Środowiskowe - bo poza naukowcami z UWM zapraszamy do czynnej współpracy podmioty z gospodarki, NGO i samorządów a także partnerów zagranicznych. Chcemy odkrywać, poznawać i uczyć się przez działanie oraz realizację wspólnych projektów. Chcemy by nasi studenci mieli możliwość odbycia ciekawych i wartościowych staży krajowych i zagranicznych i aby w trakcie studiów mieli okazję poznać potencjalnych pracodawców.  Stawiamy na kreatywną i innowacyjną jakość.

Interdyscyplinarna współpraca inspiruje. Na biogospodarkę można spojrzeć różnorodnie, także pod kątem szansy na sensowne miejsce pracy. Biogospodarka potrzebuje nie tylko głębszej wiedzy biologicznej czy historycznej i kulturowej, ale i kompetencji społecznych, takich jak umiejętność pracy w zespole. Nie jest ważne, że studenci studiują na różnych kierunkach czy różnych wydziałach (biolodzy, dziennikarze, historycy, filozofowie itd.). Ważne, że się spotykają i organizują wspólne projekty, wykorzystując swoje różne umiejętności i uzupełniającą się wiedzę. Przykładem takiej współpracy może być "pokrzywa" (zobacz filmik, będący zapowiedzią warsztatów i dyskusji, przygotowany przez studentów dziennikarstwa: Marta Półtoraczyk, Iwona Zbroja, Maciej Wilamowski, Adrian Frąckiewicz)pod opieką mgr Aleksandry Miedzowskiej.

 
(Zupa pokrzywowa z jajkiem po benedyktyńsku
+ mała ekstrawagancja, propozycja Cudnych Manowców)
W czasie pikniku naukowego (31 maja), we współpracy z restauracją Cudne Manowce, serwowana będzie zupa z pokrzywy. To element naszego dziedzictwa kulinarnego i dziedzictwa kulturowego ale i przykład kreowania markowych produktów lokalnych i rozwoju turystyki. Można będzie zrobić sobie krem (chodzi o kosmetyki) z surowców naturalnych. Pokrzywa też się nadaje.


Można będzie pomalować słoik lub butelkę - to element filozofii minimalizmu i ograniczonej konsumpcji - filozofowie będą w sąsiednim namiocie, można będzie więc z nimi porozmawiać), w ramach warsztatów malowania bioróżnorodności na szkle. Motyw pokrzywy jak najbardziej mile widziany.

Rozdawać będziemy rośliny doniczkowe, odstraszające komary. Mowa o komarzycy czyli plektrantusie (czytaj o komarzycy także tu). Ładnie pachnąca roślinka i nieinwazyjny sposób odstraszania komarów. Przyda się na balkonie czy w kawiarnianym ogródku. Wspólnie z Katedrą Ogrodnictwa i studentami Wydziału Kształtowania Środowiska przygotowaliśmy do rozdania 400 sadzonek. Pokrzywa także odstrasza niektóre owady - dawniej używano jest to "konserwowania" żywności.



(Fot. S. Czachorowski)
Towarzystwo Naukowe Pruthenia i pracownicy Wydziału Humanistycznego opowiadać będą o dawnych Prusach. Bo historia łączy się z przyrodą. Można będzie samodzielnie spróbować ulepić babę pruską. A biolodzy.... zaoferują możliwość zrobienia sobie współczesnego, ekologicznego lizaka. Ziołowe słodycze.
(Dziedzictwo na pikniku edukacyjnym w Mrągowie
- bywamy w różnych miejscach, fot. Z. Wojciechowska)

Będzie także o Encyklopedii Przyrody Warmii i Mazur ( http://natura.wm.pl/). A o pokrzywie można sporo napisać. Oczywiście, nie tylko o pokrzywie, bowiem do opisania jest co najmniej.... kilkadziesiąt tysięcy gatunków grzybów, roślin i zwierząt, żyjących na Warmii, Mazurach i Powiślu. Naukowcem można zostać od zaraz. Chcesz się przekonać? Przyjdź na piknik naukowy UWM w dniu 31 maja br. Każdy może współtworzyć regionalną encyklopedię przyrodniczą - nie jest tak trudno zostać dziennikarzem obywatelskim, opisującym przyrodę. My współpracujemy z różnymi mediami - to także szansa na staż w czasie studiów.

To nie wszystko z motywem pokrzywy. Po południu zapraszamy do restauracji Cudne Manowce (na Starówce) na debatę o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczymi regionu, o tworzeniu markowych produktów regionalnych (może to być na przykład zupa z pokrzywy) oraz  tożsamości regionalnej. Dyskusja będzie interdyscyplinarna. Pierwsza jej część odbyła się w czasie Dni Humany (13 maja 2014 r., restauracja  Malta Cafe, więcej o debacie, wprowadzenie teoretyczne). Debacie - tak jak w połowie maja - towarzyszyć będzie zupa z pokrzywy.

Więcej informacji o programie na facebookowym wydarzeniu (zobacz szczegóły) a także w kolejnych wpisach na blogu.

St. Czachorowski

 
Piknik naukowy UWM w Olsztynie, 31 maja 2014 – Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (program roboczy, może ulec uzupełnieniu i drobnym zmianom)

Starówka, godz. 12.00-16.00 (namiot przy Starym Ratuszu) Tajemnica pruskich „bab" (Towarzystwo Naukowe Pruthenia, Wydział Humanistyczny)
  • Prelekcja multimedialna na temat figur antropomorficznych z ziem pruskich; dr Mirosław Hoffman, UWM - ulep sobie własną „babę” (pruską), Towarzystwo Naukowe Pruthenia Jak Krzyżacy piekli pierniki na wojenne rejzy (Towarzystwo Naukowe Pruthenia, Wydział Humanistyczny)
  • Opowieść o krzyżackim podboju ziem pruskich, rejzach na Litwę i pieczeniu pierników; dr hab. Jan Gancewski, UWM
  • Zrób sobie „ziołowego cukierka”; dr Aldona Fenyk
  • Zrób sobie własny krem (domowe kosmetyki) dr Aldona Fenyk
  • Zupa pokrzywowa z jajkiem po benedyktyńsku + mała botaniczna ekstrawagancja (Restauracja Cudne Manowce)
  • Bioróżnorodność na szkle malowana (dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM Wydział Biologii i Biotechnologii), opowieści o przyrodzie regionu przy malowaniu słoików i butelek z recyklingu (od 12.30)
  • Encyklopedia Przyrodnicza Warmii i Mazut (Gazeta Olsztyńska) - jak zostać dziennikarzem naukowym i współtworzyć Encyklopedią Przyrody
  • Naturalne sposoby unikania kontakltu z komarami (rozdawać będziemy rośliny doniczkowe, odstraszające komary. Mowa o komarzycy czyli plektrantusie - we wspołpracy z Katedrą Ogrodnictwa i studentami Wydziału Kształtowania Środowiska. Przygotowaliśmy do rozdania 400 sadzonek.
Kawiarnia naukowa - Restauracja Cudne Manowce, od godz. 17.00
  • Bioróżnorodność na szkle malowana (warsztaty)
  • Otwarta interdyscyplinarna debata na temat dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu oraz nad tożsamością regionalną i kreowaniem markowych produktów turystycznych (czyli o współpracy nauki z biznesem w rozwoju gospodarczym regionu).
  • Pokaz filmów przyrodniczych, historycznych i etnograficznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz