niedziela, 30 marca 2014

Komarzyca na dni dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego

(fot. S. Czachorowski)

Jak informująze szklarni Katedry Ogrodnictwa, w doniczkach jest juz 400 sadzonej plektrantusa. Łacznie będzie ich co najmniej 500. A wszytsko na Dni Wydziału Hunanistycznego i towarzyszace im Dni Dziezictwa Kulturowego i Przyrodniczego, przypadajace na 12-14 maja 2014 r. W tym czasie odwiedzający nas otrzymac moga bezpłatnie sadzonki tej rośliny. Z komarami mozna poradzić sobie w naturalny i przyjemny sposób. Wystarczy tylko czerpać z bogatego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu.

(fot. S. Czachorowski)
Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) to roslina odsztraszająca komary, potoczne nazywana jest także: komarzyca, komarnica, kadzidełko). Plektrantus to gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z obszarów tropikalnych, pest uprawiany jako roślina ozdobna, w Polsce głównie jako roślina pokojowa. Łacińska nazwa rodzajowa Plectranthus pochodzi od budowy kwiatów przypominających swoim wyglądem ostrogę. Kiedyś w Polsce nazywana była: kogucica, kogucia ostroga, kogucik, pokrzelica. Najwyraźniej jej właściwości odstraszania komarów zostały dostrzeżone później, co zaowocowało w zmianie używanej, potocznej nazwy. Najczęściej jest uprawiana w doniczkach i używana do dekoracji pokojów, balkonów i altan. Silny zapach odstrasza mole i komary. Może rosnąć w oświetlonej łazience. Dobrze nadaje się jako roślina okrywowa w pojemnikach z innymi, wyższymi roślinami pokojowymi, np. z draceną, figowcem, krotonem. W lecie może być uprawiana w doniczce w nieco zacienionym miejscu w ogrodzie.

Nad sadzonkami czuwają studentki z koła naukowego: Monika Duchna, Kinga Młyńska, Paulina Pędzich, Dominika Szczypior, Ludmiła Dobrowolska, Klaudia Sobczak.



St.Czachorowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz