sobota, 29 marca 2014

Jeszcze o monografi „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro”

Monografii „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro”, będzie wydana przy okazji IV Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany 2014. Będzie to interdyscyplinarne przedstawienie walorów naszego regionu, a przede wszystkim ukazanie różnorodności i jego bogactwa. Poruszane będą następujące problemy:
  • walory środowiska przyrodniczego i kulturowego,
  • bioróżnorodność fauny i flory,
  • wybrane formy ochrony przyrody,
  • aspekty prawne ochrony przyrody,
  • elementy składowe krajobrazu regionu,
  • ogrody wiejskie jako element krajobrazu kulturowego,
  • aspekt lokalnej edukacji ekologicznej,
  • rola organizacji turystycznych w kształtowaniu postaw ekologicznych i promocji Warmii i Mazur,
  • turystyka zrównoważoną,
  • nowe formy turystyki wiejskiej,
  • ochrona środowiska i działania ekologiczne w regionie,
  • promocja regionu w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

W tym opracowaniu pragniemy udowodnić, że Warmia i Mazury to teren o bogatej historii, licznych atrakcjach turystycznych, ale także stanowiący cenne siedliska i ostoje zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt.

Efektem naszej pracy jest powstanie naszym zdaniem cennej i interdyscyplinarnej pozycji naukowej. Przedstawienie walorów naszego regionu z perspektywy przedstawicieli wielu nauk znacznie podnosi jej wartość zarówno naukową jak i pozwala trafić w zainteresowania czytelników. Dzięki temu wzrasta edukacyjny charakter publikacji. Kolejnym aspektem jest możliwość rozprowadzenia (bezpłatnie) jej zarówno wśród uczestników festiwalu ( ok. 300 osób z całej Polski), w bibliotekach, punktach informacyjnych oraz w Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ( gdzie będą mogli korzystać z nich studenci) oraz w siedzibie Akademickiego Klubu Turystycznego (dostęp dla członków i sympatyków klubu). Stworzenie wersji elektronicznej (pdf) i umieszczenie jej na stronach internetowych (z możliwością bezpłatnego pobrania).

Czytelnicy publikacji będą moli poszerzyć swoją wiedzę na temat walorów środowiska przyrodniczego i kulturowego, bioróżnorodność fauny i flory, wybranych form ochrony przyrody, aspektów prawnych ochrony przyrody, elementów składowych krajobrazu regionu, ogrodów wiejskich stanowiących element krajobrazu kulturowego, aspektów lokalnej edukacji ekologicznej, roli organizacji turystycznych w kształtowaniu postaw ekologicznych i promocji Warmii i Mazur, turystyki zrównoważonej, nowych formy turystyki wiejskiej, ochronę środowiska i działania ekologiczne w regionie, promocję regionu w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe.

Wzrośnie ich świadomość zarówno ekologiczna jak i dowiedzą się, że Warmia i Mazury to teren o bogatej historii, licznych atrakcjach turystycznych, ale także stanowiący cenne siedliska i ostoje zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Region stanowiący część „Zielonych Płuc Polski” dzięki temu, że jest stosunkowo mało przekształcony, zasługuję na szczególną ochronę poprzez edukację oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska, turystyce i gospodarce, które warto uwzględnić w strategii rozwoju regionu. Zarówno uczniowie, studenci, osoby pracujące, w szczególności w instytucjach mających wpływ na kształtowanie polityki regionu będą mogli czerpać wiedzę z monografii „Warmia i Mazury – nasze wspólne dobro”, aby jeszcze lepiej dbać o ten unikatowy region.

Ponadto publikacja ta będzie miała również charakter promocyjny naszego regionu. Niewątpliwy zasięg ogólnopolski pozwoli na dotarcie do odbiorców spoza województwa warmińsko-mazurskiego. Czytając o niewątpliwych walorach regionu, zapewne nie jedna osoba będzie chciała zobaczyć na własne oczy opisywane miejsca i zabytki.

Zespół redakcyjny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz