Zainteresowania naukowe: florystyka, fitosocjologia, dendrologia, arborystyka zielarstwo i ziołolecznictwo, ochrona przyrody, ekologia roślin. Od początku pracy zawodowej prowadzi badania dotyczące funkcji biocenotycznych różnego typu zadrzewień. Od 7 lat wykonuje inwentaryzacje florystyczne w alejach przydrożnych Warmii i Mazur. Treścią badań naukowych jest określenie wpływu różnego rodzaju zadrzewień na zwiększenie różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym.
Miłośniczka drzew – wytrwale szkoli się i zgłębia swoją wiedzę w zakresie nowoczesnych metod i technologii ich ochrony. Jej zainteresowania zawodowe skupiają się również na właściwej pielęgnacji, ochronie drzew i ich mieszkańców oraz planowaniu zadrzewień. Od 2013 roku bierze udział w ogólnopolskim programie Drogi dla Natury, finansowanym z funduszy unijnych (Life +) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a realizowanym przez organizacje społeczne (Fundację EkoRozwoju i partnerów), we współpracy z zarządcami dróg i administracją samorządową. Ma on na celu odwrócenie trendu zanikania drzew w przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem drzew przydrożnych. W programie Aldona Fenyk pełni funkcję animatora lokalnego, odpowiedzialnego za realizację programu na terenie gminy Jonkowo.
Autorka i współautorka wielu inwentaryzacji florystycznych i fitosocjologicznych, specjalistycznych operatów, opinii i ekspertyz dendrologicznych, w tym sądowych. Posiada duże teoretyczne i praktyczne doświadczenie w zakresie ochrony drzew w procesie inwestycyjnym i na placu budowy. Prowadzi oraz uczestniczy w konsultacjach przyrodniczych dla inwestycji drogowych na obszarze województwa warmińsko-mazuskiego.
Prowadzi szkolenia z zakresu: rozpoznawania drzew, podstawowej diagnostyki stanu zdrowotnego i ryzyka upadku drzewa, ochrony drzew podczas inwestycji, prawidłowej pielęgnacji drzew oraz projektowania alej i wykonywania nasadzeń.
Zawodowo i prywatnie zajmuje się również wykorzystaniem roślin leczniczych. Prowadzi prace związane z określeniem zasobów roślin leczniczych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Interesuje się również historią wykorzystania roślin leczniczych.
W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi warsztaty, na których uczestnicy nie tylko poznają zioła, ale również przyrządzają je według staropolskich receptur. W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi zajęcia i wykłady z przedmiotów:
- Dendrologia
- Rośliny lecznicze
- Ziołoznawstwo i techniki zielarskie Na kierunku dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze będzie prowadzić ćwiczenia:
- Dziedzictwo przyrodnicze Polski Północno-wschodniej (zajęcia terenowe)
- Flora i roślinność Polski
Do sporządzenia opisu taksacyjnego i ekspertyzy dendrologicznej polecam Dendrolog Warszawa - fachowcy.
OdpowiedzUsuń